Neomejen dostop | že od 9,99€
Četverico letalcev, ki je bila v vlogi izrazitih favoritov, so sestavljali Žiga Jelar, Peter Prevc, Timi Zajc in Anže Lanišek. Prvi se je proti dnu letalnice bratov Gorišek podal Jelar, zmagovalec petkove preizkušnje v dolini pod Poncami, ki je pristal pri 224 metrih in precej zaostal za Norvežanom Mariusom Lindvikom, ki je tik pred njegovim nastopom zablestel s kar 240 metri in zbral 216,4 točke. Jelar je prejel 196,4 točke, Slovenija je bila po prvem paketu letalcev na drugem mestu pred Poljsko (188,4) in Avstrijo (187,1), povsem se je ponesrečil polet Nemcu Markusu Eisenbichlerju, ki je pristal pri vsega 196 metrih (158,6), tako da so Nemci močno zaostali tudi za takrat petimi Japonci (182,7).
Veseli me, da fantje dobro skačejo, ampak vsak tak rezultat ne smemo jemati samoumevno. Veliko je bilo potrebnega dela tako danes kot skozi vso sezono, da smo lahko dosegali zmage. Veseli me, da so fantje zdržali pritisk favoritov in da se ponovno niso ustrašili. Vedno moraš gristi, ker vsi želijo zmagati, tokrat je to uspelo nam.
Robert Hrgota, glavni trener reprezentance za TV Slovenija
Bendik Jakobsen Heggli je nato kot drugi Norvežan na zaletni rampi pristal pri 214 metrih in ponudil priložnost Petru Prevcu za prevzem vodstva. Prevc je za dva metra izboljšal dosežek rojaka Jelarja in z 226 m dolgim poletom popeljal Slovenijo v vodstvo z 0,7 točke naskoka. Dobre novice za Slovenijo so prihajale tudi iz nemškega in avstrijskega tabora, Constantin Schmid tako kot Eisenbichler ni preletel niti 200-metrske znamke in pristal pri vsega 186 metrih, Daniel Tschofenig je bil z 211 metri malce bolj prepričljiv. Vrstni red na polovici 1. serije: 1. Slovenija, 2. Norveška (- 0,7), 3. Poljska (- 24,8), 4. Avstrija (- 27,9) in 5. Japonska (- 76,1). Nemčija je bila šele na 7. mestu (- 89,1).
»Včeraj mi je malce zmanjkalo za stopničke. Po eni strani je dobro, ker veš, da so bili trije Slovenci na stopničkah, po drugi strani pa si razočaran, ker si ti ostal brez. Danes sem spet pokazal, da znam leteti, oziroma smo vsi fantje pred domačimi navijači pokazali, da smo močni,« je dejal Timi Zajc.
»Vedno je napeto do konca, hitro se lahko kaj zalomi. Fantje smo vsi oddelali svoje in presrečen sem. Mislim, da vsi živimo svoje sanje. Fenomenalno!« je dodal Žiga Jelar.
»Kaj naj rečem? Krasen dan, v skokih nikoli ni ničesar samoumevnega. Sanjsko!« je menil Peter Prevc.
Anže Lanišek pa: »Bilo je kar veliko pritiska, vsi so nam rekli: 'Zmagajte, zmagajte!'. A treba je bilo ohraniti mirnost do konca. Nenazadnje se za takšne uspehe živi, zato garamo in takšni trenutki bodo za vedno ostali v spominu.«
Tretji krog nastopov je bil veliko bolj razburljiv, saj je najprej Poljak Jakub Wolny pristal pri 233,5 metra, rekorder planiške letalnice Japonec Rjoju Kobajaši pa je bil še pol metra daljši. Pravi izziv torej za Norvežana Johanna Andreja Forfanga in Zajca, ki je bil po včerajšnjem slabšem finalnem nastopu, s katerim je zapravil zmago, v soboto še malce bolj motiviran kot sicer. Forfang je pristal pri 226 metrih, Zajc pa pri daljavi dneva (240,5 m) in Slovenija je konkretno ubežala Norvežanom za 17,8 točke. Blede Nemce je vsaj malce prebudil Andreas Wellinger z 220,5 metra dolgim poletom, tretji krog nastopov je sklenil Avstrijec Manuel Fettner, ki je pristal pri 222 metrih. Poljaki so na 3. mestu za Slovenijo pred zadnjimi nastopi prve serije zaostajali za 44,2 točke, četrti so bili Avstrijci (- 52,6), peti Japonci (- 96,8) in šesti Nemci (- 116,0).
Zadnje dejanje prve serije je v boju za vrh pripadlo Halvorju Egnerju Granerudu in Lanišku. Granerud je pristal pri kar 244 metrih, žirija pa se je nemudoma odločila znižati nalet tik pred poletom zadnjega Slovenca. Lanišek je nato pristal pri 222,5 metra, a storil dovolj, da je domača izbrana vrsta po prvi seriji ostala na vrhu s 15,6 točke naskoka. Karl Geiger z 229 in Stefan Kraft z 237,5 metra sta Nemčijo oz. Avstrijo malce približala najboljšim, Avstrijci pred drugo serijo za Slovenci zaostajajo za 40 točk, Nemci pa že za 106,6. Vmes so še Poljaki (- 43,8).
V drugi seriji se je v prvem paketu tekmovalcev najprej izkazal Japonec Jukija Sato z 237,5 metra dolgim poletom, po polomu v prvi seriji se je pobral tudi Eisenbichler, ki je pristal pri 218,5 metra, a so se Japonci Nemcem pred zadnjimi tremi nastopi močno približali. Slovenske navijače je seveda bolj zanimal boj za končno zmago, Poljake je v igri obdržal Piotr Žyla z 232,5 metra dolgim poletom, Avstrijce pa Michael Hayböck z meter krajšim dosežkom. Na potezi sta bila najprej Lindvik in nato Jelar, Norvežan je z novim »vesoljskim« poletom, dolgom 241,5 metra, vrgel rokavico petkovemu zmagovalcu posamične tekme. Ta je izboljšal svoj dosežek iz prve serije, a njegovih 227 metrov ni bilo dovolj, da Norvežani ne bi prevzeli vodstva s 5,2 točke naskoka. Tretji so bili Avstrijci, ki so zaostajali 40,1 točke za Skandinavci.
Nemci so v drugem krogu nastopov spet objokovali ponesrečen nastop Schmida, ki je pristal pri 199,5 metra, medtem ko je Poljak Dawid Kubacki izenačil svoj dosežek iz prve serije (218,5 m) in s tem praktično že odločil bitko za četrto mesto. Avstrija je svoj vzpon po lestvici nadaljevala po zaslugi boljšega drugega nastopa Tschofeniga (220,5 m), nato pa je v dolini pod Poncami završalo, ko je Peter Prevc pristal pri 236 metrih in svoj dosežek iz prve serije izboljšal za kar 10 metrov. Pritisk se je preselil na pleča Hegglija, ki je z vsega 208 metri poskrbel za kar 25,1 točke zaostanka za Slovenijo na polovici druge serije.
Predzadnji paket letalcev v drugi seriji do zaključnih nastopov Zajca in Forfanga ni poskrbel za ekstremne daljave. Tako Kobajaši kot Wellinger sta sicer pristala pri 228 metrih, Forfang je kot prvi preletel 230-metrsko znamko (231,5 m) pred nastopom Zajca, ki ga je odneslo do kar 241 metrov. Slovenci so pred zadnjimi nastopi vodili s 34 točkami pred Norvežani in 67,9 pred Avstrijci, ki so jim za ovratnik dihali Poljaki (- 77,1).
Pred zaključnim dejanjem dvoboja Slovenija-Norveška se je od karavane s poletom, dolgim 197,5 metra, poslovil 36-letni Japonec Daiki Ito, ki je končal na ramenih rojakov, ti so mu pripravili tudi poseben transparent, navijači pa so ga seveda nagradili z gromkim aplavzom. Geiger je z 231 metri potrdil dobro formo pred nedeljskim finalom, ko bosta s Kobajašijem odločala o velikem kristalnem globusu. Kraft se je nato izkazal z 241 metri in v slogu potrdil najnižjo avstrijsko stopničko pred nastopom Graneruda, ki je s fenomenalnim poletom kljub nekaj težavam pristal pri kar 242 metrih povsem na desni strani letalnice. A Laniška to ni zmedlo, odgovoril je z 237,5 metra in potrdil zmago. Norvežani so zaostali za 24,2 točke, Avstrijci na tretjem mestu za 56,9.
Med proslavljanjem zmage so slovenski skakalci že pred podelitvijo nagrad najboljšim z zbranimi navijači zapeli Zdravljico. Organizatorji so se sicer za ekipno tekmo spet bali močnega sonca, ki je povzročilo četrtkovo prestavitev kvalifikacij na popoldanski čas. Zato pred današnjo tekmo niso izvedli poskusne serije. V nedeljo bo posamična tekma ob 10. uri s poskusno serijo eno uro prej. Avstrija v pokalu narodov vodi le še za 194 točk pred Slovenijo, ki je z odličnimi nastopi celotne reprezentance v petek močno znižala zaostanek.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji