Zimski športi

Kanadčani šele po kazenskih strelih strli odpor Slovakov, Švedi pa Fincev

Slovaški hokejisti so se v derbiju skupine B na svetovnem prvenstvu v Rigi dobro upirali favoriziranim tekmecem iz Severne Amerike. Latvijci ugnali Čehe.
Finci in Švedi so uprizorili vrhunsko hokejsko predstavo. FOTO: Heikki Saukkomaa/AFP
Miha Šimnovec
15. 5. 2023 | 22:13
15. 5. 2023 | 23:43
3:15

V današnjem derbiju »slovenske« skupine B na elitnem hokejskem svetovnem prvenstvu v Rigi so se favorizirani Kanadčani pomerili s Slovaki in šele po osmih serijah kazenskih strelov zmagali z 2:1 (1:1, 0:0, 0:0; 0:0). V prvi tekmi dneva skupine A v Tampereju pa so Američani po hudem boju s 3:2 (0:0, 1:2, 2:0) strli odpor Nemcev.

Kanadčani so dvoboj začeli bolje in v osmi minuti z golom Jaka Neighboursa prešli v vodstvo. Toda že devet minut pozneje je rezultat poravnal Peter Cehlarik. Ker gledalci v preostalih dveh tretjinah niti v podaljšku niso več videli nobenega zadetka, so o zmagovalcu odločali kazenski streli.

Kanadčani so po hudem boju ugnali Slovake. FOTO: Ints Kalnins/Reuters

V »loteriji« so bili srečnejši hokejisti z javorom listom na prsih. Za Kanado so bili v osmih serijah natančni Cody GlassMichael Carcone in Jack Quinn, za Slovaško pa Richard Panik in Martin Chromiak.

V večerni tekmi skupine B so se prve zmage na tem svetovnem prvenstvu veselili Latvijci, ki so bili malce presenetljivo s 4:3 (0:1, 2:1, 1:1; 1:0) po podaljšku boljši od Čehov. Zlati gol je v zadnji minuti dodatnega dela zabil Oskars Batna. Za domačo reprezentanco so zadetke dosegli še Rihards Bukarts (23.), Martins Dzierkals (24.) in Oskars Cibulskis (46.), za Češko pa so v polno zadeli David Nemecek (9.), Dominik Kubalik (30.) in Michal Kempny (57.).

Nemški vratar Mathias Niederberger ni mogel preprečiti poraza proti Američanom. FOTO: Heikki Saukkomaa/AFP

Američani in Švedi še do tretje zmage

Zmagoviti gol za Američane je proti Nemcem v 55. minuti zabil Matt Coronato. Pred tem sta za izbrano vrsto ZDA v polno zadela Ronnie Attard (26.) in Sean Farrell (46.). Strelca za Nemčijo, ki je še po dveh tretjinah vodila z 2:1, sta bila Samuel Soramies (31.) in Justin Schutz (40.).

V večernem derbiju skupina A so Švedi – tako kot Kanadčani – po »loteriji« z 2:1 (0:0, 1:0, 0:1; 0:0) dobili obračun s Finci. Hokejiste s tremi kronami na prsih je v 38. minuti v vodstvo popeljal Oscar Lindberg, na 1:1 pa je v 47. izenačil Juho Lammikko. Pri kazenskih strelih je bil dvakrat natančen Lucas Raymond, enkrat pa Henrik Tommernes, za gostitelje pa sta zadela Ahti Oksanen in Joel Armia.

Izidi na SP v hokeju na ledu:

Skupina A:

ZDA – Nemčija 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Finska – Švedska  1:2 – po kazenskih strelih (0:0, 0:1, 1:0; 0:0)

Vrstni red: ZDA 9, Švedska 8, Danska (-1) 5, Finska 4, Francija (-1) 3, Avstrija (-1) 1, Nemčija in Madžarska (-1) po 0.

Latvijci (na fotografiji Roberts Bukarts) so se takole veselili zmage nad Čehi. FOTO: Ints Kalnins/Reuters