Galerija
Rafael Nadal se je nazadnje za Wimbledon na travnatih turnirjih pripravljal leta 2015, tudi letos po OP Francije ni igral. FOTO: AFP
London – Rafael Nadal ni igralec, ki bi bil znan po bentenju, kvečjemu obratno, a pred tokratnim Wimbledonom vendarle ni mogel biti tiho. Četudi je drugi teniški igralec sveta, so mu namreč prireditelji s svojo posebno formulo izračunavanja za današnji žreb (ob 11. uri) namenili mesto tretjega nosilca, v drugega pa povišali osemkratnega zmagovalca Rogerja Federerja. Wimbledon je pri tem nekaj posebnega že od leta 2002, a vendar so se tokrat sprožile številne polemike.
Tudi lani je bil Nadal žrtev posebnega izračuna (ki upošteva svetovno lestvico tik pred začetkom turnirja, vse rezultate na travi v zadnjem letu dni in 75 odstotkov rezultatov še v letu pred tem; a le pri moških, pri ženskah se v veliki meri sledi zaporedju WTA, kakšna izjema je le, da je žreb uravnotežen, kot denimo lani, ko je bila povratnica po porodu Serena Williams kot 183. na svetu 25. nosilka), a je s št. 1 zdrknil na št. 2, zdrs z 2. na 3. mesto je veliko pomembnejši, saj pomeni, da bi se ob idealnem razpletu v polfinalu meril bodisi z Novakom Đokovićem bodisi s Federerjem.
»Le v Wimbledonu se ne držijo lestvice. Takšna je pač njihova odločitev, če menijo, da moram biti tretji nosilec, to pač sprejemam. Mislim sicer, da to ni v redu, ne dogaja pa se samo meni, ampak tudi drugim igralcem. Pač ne spoštujejo statusa, ki si ga igralec priigra v celotni sezoni,« je nezadovoljen Španec, še bolj kritičen je bil njegov stric Toni: »Tako se vedejo, ker se počutijo posebne, in to je slabo vodilo. Niso nespoštljivi le do Rafe, ampak do celotne turneje ATP. Preveč posebne se počutijo.«
Nadal je sicer dokaz, da je formula, ki je bila uvedena zaradi specialistov bodisi za pesek bodisi za travo, pri njemu več kot preživeta. Na travi zadnja leta ne igra, v zadnjih treh sezonah (in tudi letošnji) med Roland-Garrosom in Wimbledonom ni nastopil na nobenem turnirju, nazadnje se je na najhitrejši podlagi za veliki slam pripravljal leta 2015, ko je odigral Stuttgart in Queen's. Njegova kolena več tednov na travi pač ne zdržijo več. A Rafe za peščenega specialista ne moremo označiti, gre za igralca, ki je v Wimbledonu slavil dvakrat, na trdi podlagi pa osvojil štiri naslove za veliki slam (trikrat OP ZDA, enkrat OP Avstralije). Resda je imel na »sveti travi« nekaj spodrsljajev, a lani je bil spet v igri za naslov, izgubil je epski polfinale z Đokovićem, bržčas se za poraz spet lahko »zahvali« prirediteljem, saj so ti po petkovi prekinitvi dvoboja v soboto obračun nadaljevali pod streho, četudi je bilo v Londonu lepo vreme. Komu je šla ta poteza na roko, je več kot jasno …
Đoković: Precej nenavadno
»Takšna so wimbledonska pravila in treba jih je spoštovati, je pa vse skupaj malce presenetljivo. Roger je najboljši igralec v zgodovini in je tudi osvojil največ wimbledonskih lovorik, če si kdo zasluži, si to on. A po drugi strani mesto drugega nosilca prevzema od Nadala, kar je, iskreno povedano, precej nenavadno,« se je na Špančevo stran postavil tudi Đoković, ki je lani v Wimbledon pripotoval kot 21. igralec sveta, nato pa bil 12. nosilec.
Med žrtvami posebnega sistema je tudi pariški finalist Dominic Thiem, ki je 4. v zaporedju ATP, a 5. nosilec, kar pomeni, da se lahko že v četrtfinalu sreča bodisi z Đokovićem, Federerjem ali Nadalom, je pa res, da Avstrijec na tretjem velikem slamu sezone še nikdar ni preskočil osmine finala. Pa še med 16 je bil le enkrat.
Đoković in Federer bosta sicer glavna favorita za naslov, pri čemer sta njuna spomina na zadnji turnir povsem različna. Srb je namreč prav z wimbledonsko zmago spet začel pohod na teniški prestol, medtem ko je Švicar še dolgo preboleval četrtfinalni poraz proti kasnejšemu finalistu Kevinu Andersonu. Dvoboj je imel namreč v svojih rokah, vodil z 2:0 v nizih, imel zaključno žogico, pa izgubil z 11:13 v odločilnem nizu. »Še nikdar nisem bil tako razočaran. Razplet je bil prav grozljiv, še celo družina me ni mogla razvedriti. Šel sem v sobo, se ulegel na posteljo in pomislil: To je res težko. A to je pač del športa, Kevin je odigral dobro in moral sem se sprijazniti s tem,« je razkril Federer, ki je po polfinalu OP Francije in deseti zmagi v Halleju pred slabim tednom dni upravičeno zelo optimističen pred svojim najuspešnejšim turnirjem za veliki slam.
Komentarji