Rokomet

Makedonci pretili, Slovenci presenečenja niso dovolili

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v Debrecenu na prvi tekmi evropskega prvenstva premagala Severno Makedonijo (27:25).
Slavje vratarja Jožeta Baznika in soigralcev po zadnjem pisku sirene v Debrecenu. FOTO: Marton Monus/Reuters
J. K., STA
13. 1. 2022 | 17:45
13. 1. 2022 | 20:37
5:24

Makedonci so zaradi poškodbe kolena tekmo začeli brez prvega zvezdnika v polju Kirila Lazarova, ki je zasedel zgolj svoje pričakovano mesto na klopi v vlogi selektorja. Filip Taleski je z lepim zadetkom poskrbel za vodstvo svoje reprezentance, po dobrih treh minutah pa je Martin Tomovski že z drugo obrambo na tekmi ohranil minimalno prednost rumeno-rdečih. Obrambo je nato vknjižil tudi Jože Baznik, a Slovenci po več kot petih minutah igre še niso uspeli zadeti, ostali pa tudi brez izključenega Blaža Blagotinška in zaostali z 0:2 ter nato tudi z 0:3. Po skoraj šestih minutah in pol je Staš Skube vendarle uspel ukaniti Tomovskega z lepim lobom za znižanje izida na 1:3. Makedonci so še enkrat pobegnili na tri gole naskoka, a so Slovenci nato stvari postavili na svoje mesto in po golu Boruta Mačkovška najprej izenačili na 4:4, nato pa še prvič na tekmi povedli (5:4).

Po golih Jureta Dolenca in Blagotinška je bila slika še veliko lepša (7:4), Makedonci kar naenkrat niso več našli poti do mreže Baznika in Lazarov je prvič posegel po minuti odmora po delnem izidu 0:6 v korist Slovencev. Šele sedemmetrovka Cvetana Kuzmanovskega je po slabih 13 minutah igre prekinila niz neuspešnih makedonskih napadov, Slovenija je takrat vodila s 7:5 in od tedaj naprej ohranjala nadzor nad tekmeci iz Severne Makedonije, ki jih doslej na evropskih prvenstvih še niso premagali. Na EP v Srbiji 2012 so klonili s 27:28, na Hrvaškem 2018 pa s 24:25.

Baznik branil kot blazen

Makedonci so Slovence sedem minut kasneje ujeli in izenačili na 8:9. Do konca polčasa je bila tekma dokaj enakovredna, Slovenija pa je kljub nekaterim tehničnim napakam in zapravljenih strelih iz ugodnih položajev polovico tekme končala z vodstvom 13:10. Med najvidnejšimi posamezniki je bil vratar Baznik, na svojem krstnem nastopu na velikem tekmovanju je v prvem polčasu zbral osem obramb. Vranješevi bojevniki so odločno začeli drugi polčas in kaznovali sleherno tekmečevo napako. Po golu Blaža Janca so si takoj priigrali pet golov prednosti (17:12), nato pa so se preveč sprostili, kar so Makedonci izkoristili in jim v 39. minuti povsem zadihali za ovratnik (19:18).

Staš Skube prodira med Filipom Taleskim in Markom Miševskim. FOTO: Marton Monus/Reuters

Slovenci so vse vrzeli v napadu – predvsem nerazpoložen je bil Borut Mačkovšek – nadomestili z igro v obrambi. Zaradi nje so v 46. minuti po golu Nejca Cehteta v nasprotnem napadu povedli z 21:18. A zadovoljstvo je bilo kratkotrajno, sedem minut kasneje je bila na terenu znova zelo tesno (23:22). V prelomnih trenutkih dvoboja so slovenski rokometaši le strnili svoje vrste. Po atraktivnem golu Tilna Kodrina in Domna Makuca so si v 55. minuti znova priigrali vodstvo treh golov (25:22), lepe prednosti pa v končnici tekme niso zapravili in izpolnili svojo prvo nalogo v Fönix Areni. V slovenski izbrani vrsti sta bila na današnji tekmi najbolj učinkovita Jure Dolenec s petimi in Blaž Blagotinšek s štirimi goli.

Skube: Upam, da bomo proti Dancem sprostili ročno zavoro

»Igrali smo preveč v valovih, po naši dobri igri so sledila obdobja slabe igre, kar so Makedonci izkoristili. Imamo veliko rezerve v igri, danes je predvsem šepala naša realizacija strelov,« je po tekmi za TV Slovenija dejal Kodrin. »Precej smo se mučili, igrali v krču, a osvojili smo načrtovani točki, kar je bil tudi naš cilj in to edino šteje. Že čez dva dni nas čaka veliko zahtevnejša tekma z Danci, ki so eni glavnih favoritov za končno zmago. Upam, da bomo na tej tekmi prikazali boljšo predstavo in sprostili ročno zavoro v naši igri,« je dodal Staš Skube.

Osvojeni točki predstavljata velik korak proti drugemu delu tekmovanja. Slovenija se bo 15. januarja pomerila z Dansko, 17. januarja pa še s Črno goro. V drugi del tekmovanja, ki bo med 20. in 26. januarjem v Budimpešti, bosta napredovali najboljši reprezentanci v skupini A.

Jože Baznik (desno) je zadovoljen s sabo v hotel odnesel nagrado za najboljšega posameznika tekme. FOTO: Marton Monus/Reuters