Rokomet

»Rezervisti« popeljali Celjane do velikega slavja na balkanski klasiki

V trdi tekmi rokometne lige prvakov so slovenski šampioni predvsem s čvrsto obrambo navdušili skoraj poln Zlatorog.
Novopečeni reprezentant Matic Grošelj je prek rojaka Aleksa Vlaha dosegel enega od svojih štirih golov za Celje. Foto Tomi Lombar
10. 11. 2019 | 20:58
7:33
Velika zmaga Celja Pivovarne Laško na derbiju z Zagrebom. Ne še odločilna, ampak velika. Če bo dobila še »sestro« v četrtek na revanši v zagrebški Areni, bo Celje ne samo prvič v zgodovini vzelo ves plen na Hrvaškem, ampak bo po šestih letih zaigralo v osmini finala lige prvakov, kar bi bila velika stvar za majhen klub, ki že vrsto let komaj še lovi sapo v evropski eliti.

V skoraj polnem Zlatorogu ni bilo umiranja v lepoti rokometa, ampak boj na okopih, če že ne mesarsko klanje. Po 20 minutah je na semaforju pisalo vaterpolskih ali hokejskih 4:4. Zagreb je v prvi tretjini dosegel samo en gol iz igre v režiji enega od štirih slovenskih legionarjev Aleksa Vlaha. Vendar so bili tudi mladi pivovarji v krču, v obrambi so se tepli, ampak v napadu so se jim tresle roke. Ekipi sta se izmenjevali v vodstvu, razlika je bila prvič višja od gola šele tik pred odmorom, ko je Kristjan Horžen spretno s šestih metrov zadel za 10:8.

Kleni Trebanjec na črti je bil tudi eden od junakov devete zmage Celja na 21. balkanskem clasicu, ki so na igrišče vstopili z rezervne klopi. Josip Šarac (6 golov) in Klemen Ferlin (14 obramb, nekaj ključnih) sta sicer prispevala svoj pričakovani delež, ampak drugi člani začetne sedmerke niso imeli svojega dne. Zato pa so se, ko se je tekma lomila, izkazali rezervisti Matic Grošelj, Domen Novak in kapetan David Razgor. Novopečeni reprezentant Grošelj je ekipo izvlekel iz zagate z velikima goloma za 22:20 in 23:21. Razgor je pribil piko na i z odrešilnim zadnjim zadetkom 15 sekund pred koncem, kateremu je sledilo veliko slavje na tribunah, gledalci so še dolgo po tekmi s stoječimi ovacijami pozdravljali svoje junake.

Celjani (v napadu Jan Grebenc) so se veselili pomembne zmage. FOTO: Tomi Lombar

Najbolj nepričakovan med njimi je bil Novak. V svoji prvi sezoni, odkar je Ljubljančan prišel iz Dobove v Celje, je pred tem zbral trikrat po gol v ligi prvakov, tokrat jih je zabil pet in pokazal vrline hladnokrvnega strelca z levico. Zlati mladinski reprezentant z lanskega EP v Celju je star šele 21 let ...

Razgor dobri duh ekipe

»To je bil zame prvi derbi z Zagrebom, lepo je bilo, še lepše pa, ker smo zmagali. Ampak ostajam na trdnih tleh, moram trdo trenirati še naprej. Ni čas za evforijo, čez nekaj dni nas čaka še težji izziv. Mislim pa, da smo boljši in da lahko zmagamo tudi v Zagrebu,« je bil pred mikrofonom presenetljivo samozavesten Novak, ki je dvakrat zanesljivo zadel s sedmih metrov, v tretje mu je sicer vratar strel ubranil, ampak ostal je zbran in je iz odbitka sedem minut pred koncem prednost podvojil na 20:18.

Veselin Vujović je športno priznal poraz Zagreba. FOTO: Tomi Lombar

Naslednji gol je dosegel iz igre in pri 21:18 je sedem minut pred koncem že močno zadišalo po drugi zmagi v ligi prvakov, vendar gledalci niso bili prikrajšani za dramo, gostujoči kapetan Zlatko Horvat je minuto pred koncem znižal na 22:23, nakar je Razgor razblinil dvome o zmagovalcu. »Raza je zame eden od najboljših klubskih igralcev, kar jih poznam. On je dobri duh te ekipe, najboljši, ko je najbolj pomembno. Domen je odigral sijajno, bil je presenetljivo miren v ključnih trenutkih. Zelo me veseli, ker je Matic po vseh težavah z boleznijo, poškodbo in operacijo končno začel igrati, kot zna. On je steber obrambe in eden najbolj resnih kandidatov za januarsko evropsko prvenstvo. Če je že moral biti junak eden članov Celja, je dobro, da je to slovenski reprezentant,« se je malce potolažil zagrebški trener Veselin Vujović, ki je zamenjal Branka Tamšeta, slovensko reprezentanco pa bo konec decembra zbral na pripravah za EP na Švedskem.

Navijači so bili velik del tekme zaskrbljeni in tudi jezni na španska sodnika, na koncu pa so prišli na svoj račun. FOTO: Tomi Lombar

Desni zunanji igralec Grošelj je odigral verjetno najboljšo tekmo v karieri, ampak tudi on je, podobno kot Novak, ostal skromen. »Hvala za pohvale, toda veliko bolj pomembna kot jaz je ekipa. Res smo si želeli to zmago, brez nje bi ostali brez realnih možnosti za naprej. Popotnica za Zagreb je dobra, tam bomo bolj samozavestni, kot smo bili na začetku te tekme. Seveda sem ponosen tudi nase, zato sem treniral vsa ta leta. Da sem končno enkrat jaz tisti, ki je naredil razliko.«