Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Pariz 2024

Pariz prizorišče novega spektakla

17. poletne paralimpijske igre: v sredo začetek, v arenah bo tudi 14 Slovencev.
Strelec Franček Gorazd Tiršek je že vrsto let pomemben adut slovenske paralimpijske reprezentance. FOTO: Uroš Hočevar
Strelec Franček Gorazd Tiršek je že vrsto let pomemben adut slovenske paralimpijske reprezentance. FOTO: Uroš Hočevar
26. 8. 2024 | 12:00
28. 8. 2024 | 11:19
4:34

V soboto je v Angliji začela pot bakla, ki bo oznanila pričakovanje začetka paralimpijskih iger v Parizu. Bakla je včeraj, v nedeljo, že prišla v Francijo, kjer se bodo v sredo, 28. t. m., začele 17. poletne paralimpijske igre. Naključje je hotelo, da je ravno ob začetku poti bakle v Pariz priletel preostanek oz. kar glavnina slovenske 14-članske odprave, ki bo tekmovala na igrah v odbojki sede, parastrelstvu, paralokostrelstvu in atletiki. Na paralimpijskih igrah bodo tokrat podelili 549 kolajn v 22 panogah, tekmovalo bo 4400 parašportnikov in parašportnic.

»Končuje se intenzivno obdobje organizacije iger, ki sicer poteka po ustaljenih protokolih, vsaka država pa dodaja igram svoj slog prirejanja. Letošnje igre bodo imele nekatere posebnosti. Odprtje bo sicer na Place de la Concorde in Champs-Elysees in tokrat ne na štadionu. Večjih problemov pri organizaciji ni bilo, vsi objekti so bili pravočasno pripravljeni. Tekmovanja bodo letos potekala z gledalci, ki mnogokrat ponesejo tekmovalce do skrajnih zmožnosti,« svoje vtise iz Pariza strne dr. Boro Štrumbelj, ki je drugič vodja slovenske paralimpijske odprave, njegova namestnica je Jana Čander.

Slovenija po 53. kolajno

Kot prvi je v Francijo priletel parastrelec Franček Gorazd Tiršek, ki pa je pot s trenerko Andrejo Gorjup in fizioterapevtom Luko Vukanom iz Pariza podaljšal v Châteaurouxu, kjer bodo strelska tekmovanja. Tiršek je na svojih četrtih igrah, dosedaj je osvojil štiri kolajne. Paralokostrelsko reprezentanco vodi selektorica Brina Božič. Z Dejanom Fabčičem sta bila leta 2021 na igrah v Tokiu, tokrat je reprezentanca podvojena: poleg Dejana je tu še debitantka Živa Lavrinc. Dejan in Živa bosta tekmovala v posamični konkurenci, moči bosta združila v tekmi mešanih ekip. Reprezentanca je zadnje skupne priprave opravila v Švici, kjer domuje Živa Lavrinc.

Dr. Boro Štrumbelj FOTO: Mavric Pivk
Dr. Boro Štrumbelj FOTO: Mavric Pivk

Po 12 letih se na paralimpijske igre vračajo odbojkarice sede (v letih 2004 in 2008 so bile 4., 2012. pa 6.), tudi aktualne evropske podprvakinje. Za ekipo selektorja Simona Božiča je zahtevno obdobje. Pa ne zaradi priprav, ampak zaradi odločitve mednarodne paraodbojkarske zveze, ki je zaradi nedorečenega statusa klasifikacije invalidnosti prepovedala nastop naturalizirani reprezentantki Valentini Brik. Slovenija bo ena od osmih reprezentanc na turnirju, v predtekmovanju se bo merila z Ruando, najboljšo afriško ekipo, ter s 1. in 2. z zadnjega svetovnega prvenstva: Brazilijo in Kanado. Na svoje četrte igre je prišel metalec diska Henrik Plank, ki ga na poti spremlja trener Luka Cmok. Prvič v zgodovini bo TV Slovenija prenašala v živo tekme naših parašportnikov na poletnih paralimpijskih igrah.

Doslej so slovenski paralimpijci osvojili 52 kolajn, 51 na poletnih in eno na zimskih, od tega 14 zlatih. Največ kolajn so osvojili v strelstvu, plavanju, namiznem tenisu in atletiki, v kateri je prvo zlato odličje osvojila Pavla Sitar leta 1972 v nemškem Heidelbergu. S po šestimi uvrstitvami na stopničke sta rekorderja atlet Franjo Izlakar in pokojni Jože Banfi (odbojka sede in plavanje). Prvo kolajn, srebrno, je leta 1972 osvojil Jože Okoren v metu diska.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine