Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Pariz 2024

Kristjan Čeh zelo dobro odprl tekmo, toda ostal brez kolajne

Slovenski šampion je bil v finalu meta diska na olimpijskih igrah v Parizu med favoriti, na koncu se je moral sprijazniti z nehvaležnim četrtim mestom.
Kristjan Čeh je bil eden od favoritov v finalu meta diska na olimpijskih igrah v Parizu. FOTO: Aleksandra Szmigiel/Reuters
Kristjan Čeh je bil eden od favoritov v finalu meta diska na olimpijskih igrah v Parizu. FOTO: Aleksandra Szmigiel/Reuters
7. 8. 2024 | 19:45
8. 8. 2024 | 00:27
5:09

V finalu meta diska je imela zelo vroče železo v olimpijskem ognju tudi Slovenija. Kristjan Čeh pred odhodom v Pariz ni skrival visokih ciljev, ki jih ni spreminjal, četudi mu v ponedeljkovih kvalifikacijah ni šlo povsem po željah.

Optimizem so slovenskemu šampionu med drugim vlivali dobri poskusi na treningu in navsezadnje tudi naslov evropskega prvaka, ki si ga je pred dvema mesecema priboril v Rimu. Poleg tega si Čeh s 70,48 metra lasti tretji najboljši letošnji izid. Dlje sta od njega v tej sezoni orodje zalučala zgolj favorizirani litovski svetovni rekorder Mykolas Alekna (74,35 m) in Alex Rose iz Samoe (71,48 m). 

Slovenski as takoj napovedal boj za odličje

Čeh je tekmovanje na nabito polnem Stade de Franceu začel zelo dobro. Že v uvodnem poskusu je disk vrgel 67,27 metra daleč. Po prvi seriji je bil na odličnem drugem mestu za vodilnim Alekno (68,55 m). Tretji je bil Avstralec Matthew Denny (66,89 m).

Litovec Mykolas Alekna se je moral na koncu sprijazniti s srebrno kolajno. FOTO: Dylan Martinez/Reuters
Litovec Mykolas Alekna se je moral na koncu sprijazniti s srebrno kolajno. FOTO: Dylan Martinez/Reuters

V drugo je 25-letni as iz Podvincev pri Ptuju svoj dosežek izboljšal na 68,41 metra. Toda še daljši met je zatem uspel Dennyju, ki je z 69,31 metra prevzel vodstvo. Vendar pa na vrhu ni ostal dolgo, saj je Alekna nato uresničil svojo napoved in z 69,97 metra za osem centimetrov izboljšal olimpijski rekord svojega očeta Virgilijusa Alekne iz Aten 2004, ki je sina bodril na tribunah pariškega štadiona.

Tretji poskus se je Kristjanu povsem ponesrečil, saj je orodje – tako kot malo pozneje tudi Alekna – zalučal v zaščitno mrežo. Slovenskemu prvaku se je nekoliko približal le Avstrijec Lukas Weisshaidinger, ki se je s 67,54 metra povzpel na četrto mesto. Mykolasovo veselje pa zaradi najboljše znamke ni trajalo dolgo, saj jo je presegel Jamajčan Roje Stona (70,00 m), ki se je presenetljivo zavihtel na vrh.

Jamajčan Roje Stona je v četrti seriji za zmago izboljšal olimpijski rekord. FOTO: Kirill Kudryavtsev/AFP
Jamajčan Roje Stona je v četrti seriji za zmago izboljšal olimpijski rekord. FOTO: Kirill Kudryavtsev/AFP

Novi olimpijski prvak senzacionalno Roje Stona

Čeh, ki je v četrti seriji vrgel disk 66,36 metra, je tako zdrsnil na nehvaležno četrto mesto. Na tem položaju pa je ostal tudi po svojem petem metu (66,34 m) in povsem ponesrečenem šestem poskusu. Z naslovom olimpijskega prvaka se je senzacionalno ovenčal Roje Stona (70,00 m), ki je za pičle tri centimetre na drugo stopnico potisnil Alekno. Bronasta kolajna je pripadla Dennyju (69,31 m). 

Za Čehom (68,41 m) so se v eni od najbolj kakovostnih tekem v zgodovini olimpijskih iger zvrstili petouvrščeni Weisshaidinger (67,54 m), šestouvrščeni Nemec Clemens Prüfer (67,41 m), sedmouvrščeni švedski branilec lovorike Daniel Ståhl (66,95 m), osmouvrščen​i Litovec Andrius Gudžius (66,45 m) ...

»V tem trenutku sem razočaran, želel sem si namreč kolajno. Verjetno bom po prespani noči vendarle boljše volje, saj četrto mesto ni slaba uvrstitev,« so bile prve besede Čeha, ki je po kratkem premisleku nadaljeval: »Začel sem v redu, moj najboljši met pa je bil tretji, a je na žalost zletel v mrežo. Poskušal sem še, vedel sem, da sem sposoben za več, a se mi dejavniki tokrat niso pokrili. Zmanjkalo mi je tudi nekaj sreče – tudi zaradi zgodovinskega meta Jamajčana, ki me sicer ni šokiral, saj sem bil pripravljen na vse. Na koncu koncev smo na olimpijskih igrah, na katerih vedno kdo preseneti. Ampak njega pa res ni nihče pričakoval niti med najboljšo peterico ...«

Naslov olimpijskega prvaka iz Tokia je – kot že omenjeno – branil Daniel Ståhl, ki je pred tremi leti zmagal z metom, dolgim 68,90 metra. Na odru za najboljše sta mu tedaj družbo delala rojak Simon Pettersson (67,39 m) in Avstrijec Lukas Weisshaidinger (67,07 m), ki je bil tudi tokrat v krogu kandidatov za odličja.

Tina Šutej je v skoku s palico pristala na 19. mestu. FOTO: Fabrizio Bensch/Reuters
Tina Šutej je v skoku s palico pristala na 19. mestu. FOTO: Fabrizio Bensch/Reuters

Tina Šutej končala na 19. mestu

V skoku s palico je svoje nastope že sklenila Tina Šutej. Slovenska rekorderka je v tretjem poskusu preskočila 440 cm, nato pa je trikrat podrla letvico na 460 cm in tekmovanje končala na 19. mestu.

Zlate lovorike se je s svojim najboljšim izidom sezone (490 cm) veselila Avstralka Nina Kennedy, ki je zmagala pred srebrno Američanko Katie Moon (485 cm) in bronasto Kanadčanko Alysho Newman (485 cm).

Avstralka Nina Kennedy je nova olimpijska prvakinja v skoku s palico. FOTO: Kai Pfaffenbach/Reuters
Avstralka Nina Kennedy je nova olimpijska prvakinja v skoku s palico. FOTO: Kai Pfaffenbach/Reuters

 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine