Pariz 2024

Katie Ledecky z novo zlato kolajno skočila na tretje mesto olimpijske zgodovine

Na štirih OI je ameriška plavalka doslej osvojila devet zlatih, štiri srebrne in eno bronasto odličje, pred njo sta le Michael Phelps in Larisa Latinina.
Katie Ledecky še naprej zbira žlahtno kovino. FOTO: Manan Vatsyayana/AFP
Š. R., STA
3. 8. 2024 | 22:48
3. 8. 2024 | 22:49
1:54

Ameriška plavalka Katie Ledecky se je z zmago na 800 metrov prosto na olimpijskih igrah v Parizu vpisala v olimpijsko zgodovino, saj je z deveto zlato olimpijsko medaljo skočila na tretje mesto najboljših olimpijcev vseh časov. Srebro je v finalu v Parizu pripadlo Avstralki Ariarne Titmus, bron pa Američanki Paige Madden.

Ledeckyjeva v Parizu nadaljuje zbiranje medalj in rekordov, tako plavalnih kot splošnih olimpijskih. Za enega je poskrbela v soboto, ko je dobila deveto zlato kolajno. Z razmerjem medalj 9-4-1 je zdaj na tretjem mestu večne lestvice po številu odličij na OI; pred njo sta le še ameriški plavalec Michael Phelps s skupno 28 medaljami (23-3-2) in nekdanja sovjetska telovadka Larisa Latinina z 18 (9-5-4).

Na tem seznamu pa je zdaj Američanka pred trojico, ki je imela že prej devet zlatih, a manj medalj nižje žlahtnosti. Za njo so zdaj finski atlet Paavo Nurmi (9-3-0), ameriški plavalec Mark Spitz (9-1-1) in ameriški atlet Carl Lewis (9-1-0).

Katie Ledecky je za drugo zlato po 1500 m prosto in skupno četrto na igrah v Parizu (še srebro na 4 x 200 m prosto in bron na 400 m prosto) slavila z 8:11,04, srebrna je bila Titmusova z 8:12,29, bronasta pa Maddenova z 8:13,00.