SP v nogometu 2022

Angleži trpeli proti ZDA, veselje za Iran in Senegal, blestel Ekvador

Šesti dan SP v Katarju je Iran je v sodnikovem podaljšku dosegel dva gola, Senegal poglobil težave gostiteljev. Ekvador namučil tulipane. Anglija razočarala.
Angleški kapetan Harry Kane ni imel rešitev proti ameriški obrambi. FOTO: Odd Andersen/AFP
G. N., P. Z., STA
25. 11. 2022 | 22:00
25. 11. 2022 | 22:18
5:05

Končal se je šesti dan na SP v Katarju. Katarska reprezentanca je na domačem svetovnem prvenstvu doživela še drugi poraz. Po Ekvadorju so Katarci premoč priznali še Senegalu, ki je zmagal s 3:1 (1:0). Dvoboj Senegala in Katarja je bil praktično obračun za biti ali ne biti. Obe zasedbi sta v uvodnem krogu izgubili z 0:2, tokrat pa so krajšo potegnili gostitelji turnirja, ki so tako pred hitrim koncem domačega mundiala.

Enner Valencia je prinesel veselje Ekvadorcev. FOTO: Hannah Mckay/Reuters

Čez štiri dni jih čaka obračun z Nizozemsko, a mogoče bo takrat zanje tekma zgolj še revialnega pomena. Po drugi strani pa si je afriška ekipa močno izboljšala možnosti za preboj v izločilni del, za konec predtekmovanja jo čaka Ekvador. V prvem polčasu je Senegalce po napaki katarske obrambe v 41. minuti v vodstvo popeljal Boulaye Dia, prednost je podvojil Famara Diedhou v 48., za domače pa je bil uspešen Mohamed Muntari v 78. minuti. Končni izid je v 84. minuti postavil Bamba Dieng.

Ramin Rezaeian je s svojim zadetkom potrdil zmago Irana nad Walesom. FOTO: Carl Recine/Reuters

Wales in Iran sta ob 11. uri odprla šesti tekmovalni dan na svetovnem prvenstvu v nogometu v Katarju, v tekmi 2. kola skupine B so bili Iranci boljši z 2:0 (0:0). Iran je bil skozi vso tekmo bližje zmagi, med drugim je v drugem polčasu dvakrat zadel vratnico, imel lepše priložnosti ter ob koncu tudi igralca več po izključitvi vratarja Wayna Hennesseyja v 86. minuti. Azijski nogometaši so v 98. in 111. minuti tudi dosegli zmagovita zadetka prek Ruzbeha Češmija in Ramina Rezaeiana.

Nizozemska in ekvadorska nogometna reprezentanca sta se v Al Rajanu razšla z 1:1 (1:0). Ekvadorci so bili v celoti gledano boljši tekmec. Čeprav so imeli Nizozemci za odtenek več žogo v svoji posesti, pa je bilo razmerje strelov 14:2 v korist Južnoameričanov. Enega od teh 14 strelov je realiziral Enner Valencia v 49. minuti, ko je zadel za 1:1. Pred tem je že v šesti minuti Cody Gakpo zadel za Nizozemce, to pa je bil tudi edini strel oranžnih v okvir vrat.

Senegalci se veselijo, vpisali so prvo zmago, Katar je po drugem porazu v skupini A še brez točke. FOTO: Kai Pfaffenbach/Reuters

Angleži neprepoznavni

Nogometni reprezentanci Anglije in Združenih držav Amerike sta se v zadnji tekmi razšli brez zmagovalca. Izid na stadionu Al Bajt je bil 0:0. V zanimivem tretjem medsebojnem obračunu obeh tekmecev na svetovnih prvenstvih sta si obe ekipi priigrali številne lepe priložnosti, Američani nekaj več, a sta mreži vseh 90 in še nekaj minut mirovali.

Okvir gola sicer ni miroval, saj je za Američane v obdobju prevlade na zelenici prečko v 33. minuti stresel Christian Pulisic. Angleži so bili že pred tem blizu vodstvu, ko je strel Harryju Kanu v 10. minuti odločilno blokiral Walker Zimmerman.

Nato so imeli več od igre Američani, za katere bi lahko bolje streljala Haji Wright v 17. minuti z glavo, ter Weston McKennie, ki je z desnico v 25. minuti po lepi kombinaciji žogo poslal prek vrat. Po prečki Pulisica je v 41. minuti Sergino Dest odlično prodrl, preigral svojega čuvaja, nato pa je njegov strel v zadnjem trenutku preusmeril Harry Maguire. V 43. minuti je z glavo poskusil še Pulisic, a ni bil natančen, na drugi strani pa je močan strel Masona Mounta v kot odbil vratar Matt Turner.

Američani so v drugi polčas krenili odločno, vendar do pravih priložnosti niso prišli. Priigrali so si številne udarce iz kotov, a je bila visoka angleška obramba, nepremagljiv je bil v skoku Maguire, vselej kos podajam v osrčje kazenskega prostora. Zaradi visokega ritma pred tem je moči nogometašem vse bolj primanjkovalo, tudi priložnosti so bile vse bolj redke. Eno od teh je v 87. minuti po slabem strelu zapravil rezervist Marcus Rashford, drugo pa po prav tako ne najboljšem strelu z glavo še Kane.

Angleži proti ZDA tako še tretjič na mundialih niso zmagali. Leta 1950 so presenetljivo izgubili, pred 12 leti pa so se v skupini C, v kateri je igrala tudi Slovenija in nesrečno izpadla, razšli brez zmagovalca 1:1.

Valižanski vratar Wayne Hennessey je zaradi prekrška nad Mehdijem Taremijem prejel rdeči karton. FOTO: Fabrizio Bensch/Reuters