Pozdravljeni!

Oblak izpostavil brezglavo igro, Kek pričakuje najboljšo Avstrijo

Slovenija po porazu v Skopju išče pot do nujne zmage v nedeljskem sosedskem derbiju z Avstrijo.
Odločilni trenutek tekme: takole je makedonski Turek Eljif Elmas matiral Jana Oblaka za prednost gostiteljev z 1:0. FOTO: Reuters
10. 10. 2019 | 23:30
10. 10. 2019 | 23:43
7:10
Kar močno streznitev so sinoči doživeli slovenski nogometaši na gostovanju v Skopju. Pred tekmo s Severno Makedonijo so mnogi njihovi rojaki že »videli« nove tri točke in dodaten korak k evropskemu prvenstvu 2020, toda izbranci selektorja Matjaža Keka so bili sinoči enostavno preslabi za kaj več od poraza z 1:2.

»Takoj si moramo priznati, da to ni bilo dovolj dobro, le tako se bomo lahko ustrezno pripravili na Avstrijo. Na koncu se je izkazalo, da ne bi bilo tako težko priti do kakšne točke, toda v seštevku smo bili preslabi. Manjkala nam je kakovost v igri, saj razen prvih 20 minut nismo igrali dovolj zbrano in osredotočeno, čeprav smo natančno vedeli, kako bodo igrali Makedonci. Polne Stožice bodo velik izziv za vse nas, Avstrija je namreč najboljša reprezentanca v naši skupini. Danes smo vsi ostali dolžniki krasnim navijačem, ki so prišli tudi v Skopje,« je po bolečem porazu na štadionu Toše Proeski ocenil Matjaž Kek v pogovoru za RTV Slovenija.

Začetna enajsterica Slovenije: stojijo Iličić, Šporar, Balkovec, Mevlja, Krhin, Oblak, pod njimi Struna, Stojanović, Kurtić, Bezjak in Verbič. FOTO: Reuters

Prvi polčas je resda nakazoval tesen razplet in nepredvidljiv scenarij sinočnjega slovanskega derbija. Slovenci so bili postavljeni višje kot običajno, toda to ni bilo presenečenje: kdor si je ogledal ponedeljkov Kekov trening na Brdu, je lahko opazil, kaj želi vcepiti v glavo svojih fantov selektor – visoko postavljeno zadnjo linijo in hiter prehod naprej po osvojeni žogi. Osnovno nogometno pravilo je znano in velja tudi na drugih področjih: kar počneš na treningu, boš poskušal ponoviti tudi med tekmo …

Najprej poškodba Krhina, nato prvi gol

Četudi si nobena ekipa ni priigrala tipične stoodstotne priložnosti za gol, je šlo v Skopju za privlačno in dinamično tekmo, več obetavnih akcij pa so v prvem delu igre vendarle zmogli gostje. Slovenci so opazno iskali gol, ki bi jih dodatno približal evropskemu prvenstvu, pri čemer je šla večina prometa skozi »cestninsko postajo« Josipa Iličića. Najboljši slovenski nogometaš je imel ob sebi nenehno po dva čuvaja, občasno tudi po tri, zato se je moral pogosto vračati po žogo globoko na svojo polovico igrišča.

Slabih tisoč slovenskih navijačev je videlo najlepšo kombinacijo v 20. minuti, ko so Kekovi fantje igrali v sozvočju s tistim, kar od njih pričakujemo: Roman Bezjak je odvzel žogo gostiteljem, Rene Krhin je poslal v ogenj Iličića, ta je izigral makedonsko ofsajd zanko, toda nato v kazenskem prostoru izbral najslabšo od treh možnosti. Lahko bi zaključil sam, lahko bi poskušal poslati predložek za Andraža Šporarja, toda s povratno žogo je zaposlil Benjamina Verbiča, ki je bil preveč oviran za nevaren strel.

Nizozemski sodnik Danny Makkelie upravičeno ni priznal gola Eljifu Elmasu v izdihljajih prvega polčasa. FOTO: Reuters

Makedonci? Potem ko jim je sodnik Danny Makkelie v 14. minuti pogledal skozi prste po udarcu v Verbiča, jih je spravil v bes v sodnikovem dodatku prvega polčasa. Eljif Elmas je zabil gol, toda Nikolov je v ofsajdu zastiral pogled Janu Oblaku.
Zdelo se je, da bi lahko v nadaljevanju tekme gostje prestavili v višjo prestavo in da bo obveljala trditev, da so Slovenci vse bližje euru 2020, Makedonci pa še naprej ostajajo le pri statusu kandidatke za Evropo … Toda zgodilo se je obratno: Slovenci so se sprehajali po plaži, zašli pa na minsko polje.

Oblak: Tako se nismo dogovorili

Najprej se je poškodoval Rene Krhin, nato so njegovi soigralci prvič zašli v šah, iz katerega se niso več izvlekli. Kar 20-letniku ni uspelo v izdihljajih prvega polčasa, mu je v 50. minuti. Izkušeni Goran Pandev mu je lepo podal, Elmas pa je s spodkopanim strelom prvič matiral Oblaka. Mevlja ni pokril prostora, Stojanović je zamudil v ofsajd zanki – 1:0! Četrt ure pozneje se je slovenska barka spremenila v Titanik. Po nevarnem strelu Iličića in nato kotu je izpadla iz igre celotna obramba Slovenije: Popović in Mevlja sta bila neodločna, Stojanović je zaplaval v prazno, njegov soigralec Ademi je uspešno zaposlil Elmasa, ki je brez težav dobil dvoboj ena na ena z Oblakom – strel v daljši kot in 2:0!

Makedonski navijači so imeli veliko razlogov za veselje, saj se je njihova reprezentanca vrnila v igro za euro 2020. FOTO: Reuters

Klobuk dol, Eljif Elmas! Igral je samozavestno in pogumno, Miha Zajc ni bil kar tako njegova rezerva v Fenerbahčeju, Napoli pa zanj ni zaman odštel 16 milijonov evrov in se med Iličićem in njim odločil za makedonskega Turka. Na tako visoki ravni ni naključij.

»Bodimo iskreni: nismo delali tega, kar smo se dogovorili. Nimamo druge izbire, kot da dvignemo glave in v nedeljo igramo drugače kot danes, narediti moramo več, saj tu nismo naredili ničesar. V določenih trenutkih smo igrali brezglavo, čeprav to ni bilo potrebno. Če smo pravi, bomo v nedeljo to pokazali. Jaz pravim, da se lahko zberemo, zbistrimo misli in premagamo Avstrijo,« je za RTV Slovenija zatrdil kapetan Jan Oblak.