Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nogomet

NZS pojasnila ozadje kazni, Mariborčani vračajo udarec

Nogometna zveza Slovenije (NZS) je na svoji spletni strani pojasnila ozadje dodelitve kazni prvoligašu Mariboru.
Stranski sodnik Tomaž Černe je obležal, potem ko ga je s trdim predmetom zadel navijač s tribune. FOTO: Mediaspeed
Stranski sodnik Tomaž Černe je obležal, potem ko ga je s trdim predmetom zadel navijač s tribune. FOTO: Mediaspeed
Š. R., STA
17. 3. 2022 | 18:11
17. 3. 2022 | 19:39
7:42

Maribor je ob 14.400 evrih kazni dobil še dve tekmi igranja pred praznimi tribunami in eno pred izpraznjeno južno tribuno, potem ko je eden navijačev s tršim predmetom na tekmi z Bravom zadel stranskega sodnika. Nogometna zveza Slovenije (NZS) se je, kot je zapisala, za pojasnilo odločila, »ker se je v zadnjem času pojavilo veliko napačnih interpretacij v povezavi z disciplinskim postopkom zoper NK Maribor po tekmi 25. kroga Prve lige Telemach«.

Pri NZS so dejali, da se je disciplinski sodnik v ponedeljek po omenjeni tekmi seznanil s kršitvami, ki so bile navedene v poročilu delegata in njegovem dodatnem poročilu. Dodali so, da je disciplinski sodnik za dodatno razjasnitev vseh okoliščin v zvezi z izgredi v torek k izjavi pozval še vse sodnike tekme in jim dal 24-urni rok za izjavo.

»Ker je bil eden izmed sodnikov po tekmi hospitaliziran in je ostal na 24-urnem opazovanju, je disciplinski sodnik vsa poročila uradnih oseb prejel v sredo, ko je tudi obvestil NK Maribor o uvedbi disciplinskega postopka. Klub je prejel vso dokumentacijo, disciplinski sodnik NZS pa je klub pozval k oddaji izjave v 48-urnem roku, kar je glede na zahtevnost postopka tudi običajna praksa,« so zapisali pri zvezi. Disciplinski organ, tako NZS, je izjavo kluba prejel v četrtek ob 19.25, z njo pa se je seznanil v petek zjutraj.

Viole brez večnega derbija

»Na podlagi vse zbrane dokumentacije je disciplinski sodnik o primeru, katerega obrazložitev sklepa je obsegala kar devet strani – nadpovprečna dolžina obrazložitve glede na disciplinski postopek –, odločitev sprejel v soboto okoli 13. ure. Klub je bil o rezultatih disciplinskega postopka obveščen ob 13.05,« so še zapisali pri NZS.

Ta poudarja, da je disciplinski organ NZS neodvisen in samostojen organ, ki sprejema odločitve na prvi stopnji.

»Ob upoštevanju zahtevnosti primera, količine dokumentacije in rokov v okvirih disciplinskih postopkov je bil primer zaključen v najkrajšem možnem času. Na NZS zelo dobro vemo, kaj vključuje organizacija tekme, kljub temu pa je naloga NZS zasledovati regularnost tekmovanja. Ta bi bila ogrožena, če bi NK Maribor zaradi nekaznovanih izgredov v 25. krogu prvo naslednjo domačo tekmo odigral, ne da bi bila sprejeta odločitev disciplinskega sodnika. Takšna je bila tudi v preteklosti praksa disciplinskega sodnika pri odločanju v podobnih primerih, zato so pri NK Mariboru zavestno sprejeli tveganje glede prodaje vstopnic in ostalih aktivnosti,« so dodali pri zvezi.

Pri tej so še poudarili, da NZS ne bo in ne sme tolerirati nasilnega vedenja na stadionih, organizator tekme pa je tisti, ki je dolžan zagotoviti varnost vseh udeležencev na tekmi. NZS je zavezana ničelni toleranci do nasilja in drugih neprimernih oblik vedenja na tekmi.

Maribor je že igral eno tekmo brez gledalcev proti Muri, zdaj jo bo še proti Celju, kazen NZS pa predvideva še eno tekmo brez navijačev na južni tribuni Ljudskega vrta, kjer je prostor za navijaško skupino Viole. Teh tako ne bo še na večnem derbiju proti Olimpiji.

Pogled na južno tribuno med večnim derbijem februarja 2020. FOTO: Leon Vidic/Delo
Pogled na južno tribuno med večnim derbijem februarja 2020. FOTO: Leon Vidic/Delo

NK Maribor: Pojasnilo NZS polno neresnic

Pri NK Maribor so hitro odgovorili in predstavili svojo plat zgodbe.

»Pri dopisih organizacij moramo ločevati med PR-sporočili in zapisi z dejstvi, ki so zlahka preverljiva. Dovolj je pogledati k eni izmed prejšnjih kršitev. Z zelo podobnim primerom smo se srečali v spomladanskem delu sezone 2016/17. Ta primer ovrže trditve krovne nogometne organizacije. Zapisano, da je 48-urni rok za oddajo pritožbe stalna praksa glede na zahtevnost postopka, ne drži. Je res, da disciplinski pravilnik dovoljuje podaljšanje roka s 24 ur na več, vendar se krovna nogometna organizacija do prejšnjega tedna vselej te prakse ni posluževala, zato je trditev, da gre za stalno prakso, laž,« so zapisali pri Mariboru.

Pri tem so navedli primer, povezan s tekmo 31. kroga 1. SNL Olimpija – Maribor v omenjeni sezoni, kjer so navedli sosledje takratnih dogodkov: »29. 4. 2017 derbi, na katerem je prišlo do resnih neredov, v katere sta bili vpleteni obe organizirani navijaški skupini; 4. 5. 2017 obvestilo o uvedbi disciplinskega postopka zoper NK Maribor, s predpisanim 24-urnim rokom s pravico do izjave; 6. 5. 2017 tekma 32. kroga 1. SNL Maribor – Gorica v Ljudskem vrtu, odigrana brez omejitev ali predpisanih disciplinskih ukrepov.«

»Devetega maja 2017 torej tri dni po odigrani 'vmesni' tekmi v Ljudskem vrtu sklep disciplinskega sodnika NZS, ki je NK Maribor poleg denarne kazni izrekel kazen s prepovedjo igranja dveh domačih tekem brez prisotnosti gledalcev na tribuni jug in tribuni sever, kar zavrača trditve NZS, da je NK Maribor zavestno tvegal z aktivnostmi za tekmo proti NŠ Mura, ampak se je zgolj obrnil na sodno prakso pri izreku disciplinskih kazni na tej ravni pri isti organizaciji,« so zapisali.

Prikrivanje lastne malomarnosti je najnižja točka delovanja

»Tudi v tem primeru je šlo v 32. krogu za tekmo velikega tveganja, NZS pa takrat, torej v zadnjem resnem primeru, ni sledila zasledovanju regularnosti tekmovanja, kot so to želeli prikazati v današnjem sporočilu. Bodo morda ponovno odprli primer in našemu klubu zaradi tega odvzeli naslov državnega prvaka v sezoni 2016/17? Morda zavestno tvegamo le to,« so dodali.

Pri Mariboru so nadaljevali, da bi lahko rekli, da je NZS zavestno ali nezavestno tvegala s četrtkovim pojasnilom. »Čas mineva, nekatere vloge so bile vmes spremenjene. Takrat je druga oseba opravljala naloge disciplinskega sodnika NZS, je pa bil zdajšnji generalni sekretar NZS neposredno vpleten v celotno zgodbo, saj je kot vodja varnosti in integritete sestavil poročilo o dogajanju v Stožicah, kar dokazuje tudi podpis pod uradnim dokumentom,« so pojasnili.

»Ko skušaš z lažmi prikrivati lastno malomarnost, dosežeš najnižjo točko delovanja,« so zapisali in poudarili, da so le nekaj ur po tekmi z Bravom obsodili nedopustno dejanje in izrazili obžalovanje zaradi neprijetne izkušnje g. Černeta. Pravijo, da bi tako »lahko s popolno doslednostjo dan po tekmi posredovali tudi izjavo o dogajanju na stadionu. Če bi bili pozvani. In bi kazen lahko bila izrečena prej kot 27 ur pred tekmo«.

Toda po mnenju Maribora so predstavniki Nogometne zveze Slovenije po neprijetnem dogodku šli v drugo smer.»Sprva s čustveno interpretacijo uradnega dopisa, ki je pravni svet ne pozna. Zdaj še z lažmi glede časovnih rokov. Pri tem pa pozabljajo, da v nogometu štejejo tudi izkušnje. Na nasprotni strani jih ne manjka,« so še zapisali in dodali, da so podali pritožbo na oba sklepa ter da na odgovor še čakajo. »Verjetno zaradi drugih prioritet. Morda povezanih z nogometom,« so zaključili.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine