Pozdravljeni!

Euro 2024

Junaške Slovence so ustavile šele enajstmetrovke

Po skoraj treh urah so se preboja v četrtfinale veselili Portugalci. Njihov junak je bil vratar Diogo Costa, slovenski osmoljenec Benjamin Šeško.
Andraž Šporar in drugi Slovenci so se odlično upirali favorziranim Portugalcem v prvem polčasu. FOTO: Leon Vidic/Delo
G. N.
1. 7. 2024 | 19:24
2. 7. 2024 | 07:00
12:18

Slovenska nogometna reprezentanca je v osmini finala evropskega prvenstva v Nemčiji po enajstmetrovkah izgubila proti Portugalski z 0:3 (0:0, 0:0), potem ko so Josip Iličić, Jure Balkovec in Benjamin Verbič zgrešili vse tri strele z 11-m. Portugalski junak je bil vratar Diogo Costa. Portugalce je najprej rešil v podaljšku, pri enajstmetrovkah pa je prebral vse tri slovenske strelce. Slovenija je evropsko prvenstvo zapustila brez poraza po 90 minutah ali podaljšku. Portugalci se bodo v čertfinalu pomerili s Francozi.

Slovenski navijači so ob reki Majn pokazali odlično formo. FOTO: Leon Vidic/Delo

Približno 8000 Slovencev v Frankfurt Areni je spodbujalo varovance selektorja Matjaža Keka, ki so bili proti Portugalcem v vlogi avtsajderjev. Toda Cristiano Ronaldo in njegovi kolegi niso pozabili marčevske zaušnice v prijateljski tekmi v Stožicah, ko sta Adam Gnezda Čerin in Timi Max Elšnik priigrala odmevno zmago z 2:0.

Malokdo je pričakoval dramo, kakršno so v Frankfurtu uprizorili Slovenci in Portugalci. Toda glavni igralci so bili Slovenci. Večji del razburljive tekme so bili enakovredni favoriziranim Portugalcem, ki so imeli več žoge v svojih nogah in tudi več strelov, toda velikih priložnosti si niso priigrali. Najlepša je bila enajstmetrovka v podaljšku. Zmagovalec zvezdniškega dvoboja je bil Jan Oblak, Cristiano Ronaldo pa poraženec. Toda tragični junak tekme je bil najmlajši na igrišču Benjamin Šeško. Enaindvajsetletnemu napadalcu Leipziga je Costa ubranil priložnost tekme.

Porazi se ne slavijo, Portugalci so že izgubljali glavo

Težko se je bilo sprijazniti z razpletom. Slovenija je bila blizu senzaciji, od četrtfinala jo je ločilo nekaj centimetrov. Razočaranje ni bilo mogoče skriti tudi v nogometnem taboru.

»Ko izgubiš po 11-m proti reprezentanci kot je Portugalska vedno ostane nekaj žalost. Porazi se ne slavijo. To je ekipa, ki je sposobna marsikaj. Tekma je bila prava, a z nesrečnim koncem. Ponosen sem, fantje imajo značaj. Imamo ekipo, ki ve, kaj hoče. Dobili so zadovoljstvo, da je nogomet doma tudi v Sloveniji. Tekma je bila normalna, z več posesti žoge Portugalcev, njihova posamična kakovost je res odlična. Bili so trenutki, ko smo malo zaostajali. Ampak iz minute v minuto smo tudi mi prihajali. Škoda, v 116. smo imeli zaključno žogo. To je samo dokaz, koliko smo sposobni smo do 116. minute. Portugalci so že izgubljali glavo. Turnir se je zame končal prehitro,« je del misli za Televizijo Slovenija strnil selektor Kek.

Matjaž Kek je obžaloval zamujeno priložnsot. Še bi ostal v Nemčiji. FOTO: Kirill Kudrjavcev/AFP

»Ko doživiš vse to, je že težje. Žal se ni izšlo. Zaradi navijačev nam je še težje. Bili smo živi v podaljšku, imeli priložnosti. Zmanjkalo je nekaj sreče. Na koncu so Portugalci zasluženo zmagali, mi pa nismo zadovoljni. Po vsem tem trudu bi si zaslužili četrtfinale,« so šle besede težko z jezika kapetanu Janu Oblaku.

»Čustva so bila neverjetna. Od ubranjene enajstmetrovke, do priložnosti in znova enajstmetrovk. Ponosen sem na vse, ampak verjamem, da bo v prihodnjih letih še več takšnih prizorov. Tekma se je zapeljala v smer, ki nam je odpirala pot do neodločenega izida. Zapirali smo Portugalce, ki so postajali vse bolj živčni. Videli so, da jim ne gre vse od nog. Verjel sem, da bomo igrali neodločeno. Na koncu smo imeli še veliko priložnost. Ponosni smo na uspeh in uživamo v tem. Neverjetna izkušnja. Pred turnirjem nam je malokdo verjel, da se bo končalo tako, kot se je. Verjamem, da bi šli lahko še stopničko višje. Ta ekipa ima lepo prihodnost in bo še igrala na velikih tekmovanjih,« je ohranil optimizem in pokončno držo Adam Gnezda Čerin

Jan Oblak je v podaljšku Ronaldu ubranil enajstmetrovko in Sloveniji omogočil loterijo kazenskih strelov.  FOTO: Kirill Kudrjavcev/AFP

Slovenija: Portugalska 0:3 – po 11-m

Frankfurt Arena, gledalcev 46.576, sodnik Daniele Orsato (Italija).

Slovenija: Oblak, Balkovec, Bijol, Drkušić, Karničnik, Mlakar (od 75. Gorenc Stanković), Elšnik (od 106. Iličić), Gnezda Čerin, Stojanović (od 86. Verbič), Šeško, Šporar (od 75. Celar).

Portugalska: Diogo Costa, Nuno Mendes, Pepe (od 117. Neves), Ruben Dias, Cancelo (od 117. Semedo), Vitinha (od 65. Jota), Palhinha, Bruno Fernandes, Leao (od 76. Conceicao), Bernardo Silva, Ronaldo.

Vanja Drkušić (desno) in Jaka Bijol sta bila neprebojna za portugalske napadalce. FOTO: Leon Vidic/Delo

Enajstmetrovke

1. serija: Iličić zgrešil, Ronaldo zadel.

2. serija: Balkovec zgrešil, Fernandes zadel

3. serija: Verbič zgrešil, Silva zadel

Portugalska je četrfinalist

Drugi polčas

120. minuta: Konec tekme, brez zmagovalca. Slovenci so dramatično tekmo končali brez prejetega gola. Četrtfinale bodo lovili v loteriji kazenskih strelov.

115. minuta: Šeško je še drugič dočakal svoj veliki trenutek. Pepe mu je tako rekoč podaril žogo. Mladi slovenski zvezdnik je stekel proti portugalskim vratom in se soočil iz oči v oči z vratarjem Diogom Costo. Costa je z odličnim posredovanjem z levo nogo preprečil Slovenčevo veselje.

111. minuta: Verbić je na robu kazenskega prostora izsilil prekršek. Položaj za odličnega strelca. Adam Gnezda Čerin ali Iličić? Strel je pripadel izkušenemu mojstru, ki pa je zadel živi zid.

106. minuta: Matjaž Kek je v igro poslal največjega aduta med rezervisti Josipa Iličića. Zamenjal je Timija Maxa Elšnika

105. minuta: Jota je izsilil kazenski strel. S prekrškom ga je ustavil Drkušić. Toda zvezdniški dvoboj Ronaldo – Oblak je pripadel Slovencu. Prebral je njegov strel. Sprožil je v Oblakov levi kot.

94. minuta: Verbić je bil v dobrem položaju za strel 20 m od vrat. Strel so Portugalci dobili v kot. Slovenci tudi v podaljšku ne dopuščajo veliko Portugalcem.

90 (+5). minuta: Zadnji kot za Portugalce. Ni se jim izšel. Sodnik Rosato je označil konec. Igral se bo podaljšek.

89. minuta: Po izgubljeni Karničnikovi žogi na sredini igrišča je med slovenskimi navijači zastal dih. Ronaldo se je srečal z Oblakom iz oči. Z leve strani je ob oviranju Jake Bijola z levo nogo streljal v Oblaka.

Slovenski nogometaši so se zavedali,d a je šla po zlu izjemna priložnost. FOTO: Leon Vidic/Delo

87. minuta: Petra Stojanovića je zamenjal Benjamin Verbič. Slovenci so preživeli slovenska napada s predložki z desne in leve strani.

76. minuta: Francisco Conceciao je vstopil v igro namesto Leaa.

74. minuta: Dvojna menjava pri Slovencih. Šporarja je zamenjal Žan Celar, Jana Mlakarja pa Jon Gorenc Stanković.

72. minuta: Ronaldo je še tretjič poskusil s prostega strela premagati Oblaka. S 27 m je žogo poslal prek vrat.

65. minuta: Prva menjava na tekmi. Diogo Jota je zmanjal Vitinho.

62. minuta: To so čakali in dočakali. Slovenski protinapad s Šeškom v glavni vlogi in ena na ena z veteranom Pepejem. Dvajset let mlajši Slovenec mu je pobegnil, toda po dolgem šprintu, ko je bil že iz oči v oči s portugalskim vratarjem, mu je zmanjkalo moči za nevarnejši strel.

55. minuta: Ronaldo je s prostega strela z 20 m sprožil silovito »bombo«, a naravnost v Oblaka, ki je žogo odbil.

50. minuta: Zadišalo je po slovenskem golu, a je bil Šporar v nedovoljenem položaju. Toda kažejo tudi napadalne ambicije.

46. minuta: Portugalci so drugi polčas odprli z zapravljeno priložnostjo Bernarda Silve, Slovenci pa so v nasprotnem napadu prišli do kota.Toda nocoj eno od najnevarnejših slovenskih orožij, akcije s prekinitev, ne gredo najbolje od nog.

Benjamin Šeško je v 62. minuti pobegnil portugalski obrambi in imel najlepšo slovensko priložnost. FOTO: Leon Vidic/Delo

Prvi polčas

Slovenski nogometaši so v prvem polčasu izpolnili glavni načrt, Portugalcem niso dovolili, da bi se razigrali in igrali na ena vrata. Proti koncu polčasa, ko je tudfi favoriziranim tekmecem začelo zmanjkovati moči in natančnosti, so Slovenci postajali tudi vse bolj nevarni pred portugalskimi vrati. Resda so sprožili en sam strel proti vratom, a Benjamin Šeško in Andraž Šporar sta vlila nekaj strahu v kosti portugalskim branilcem. Cristiano Ronaldo je bil aktiven in nevaren, najboljši Portugalec pa je bil Rafael Leao, s katerim je na desni strani bil silovite bitke Žan Karničnik

45. minuta: V zaključku prvega polčasa je Benjamin Šeško sprožil prvi strel proti portugalskim vratom. Streljal je po sredini. V naslednji akciji so Slovenci iztržili še en kot. V zadnjih sekundah dvominutnega sodnikovega dodatka je Paulinha s 17 m streljal tik ob desni vratnici vratarja Jana Oblaka.

39. minuta:. Slovenci so prvič na tekmi zagrozili. Po desni strani je prodrl Petar Stojanović in zavrnil žogo v sredino, kjer je na žogo prihajal Šporar. Hitrejši je bil eden od Portugalcev, ki je s posredovanjem za prvi slovenski kot preprečil morebiten gol. Kot ni prinesel nevarnejšega slovenskega poskusa.

37. minuta: Prvi rumeni karton.Prejel ga je Žan Karničnik za igro z roko ob prodiranju najaktivnejšega Portugalca Leaa.

33. minuta: Leao je v šprintu od sredine igrišča izsilil prekršek Vanje Drkušića 20 m od slovenskih vrat. Prosti strel rahlo z leve je izvedel Ronaldo. Projektil je za nekaj centimetrov zletel preko vrat.

28. minuta: Slovenci so se večkrat spustili na portugalsko polovico, a so bili še zelo daleč od nevarnejše akcije. So pa umirili Portugalce, ki jim ne uspeva veliko.

20. minuta: Zaradi zdravniške pomoči za Portugalca Nuna Mendesa je bila osvežitev dobrodošla. Prvih 20 minut so Slovenci prestali brez večjih težav.

18. minuta: Premoč Portugalcev je očitna, a je slovenska obrambna postavitev še usklajena in neprebojna.

13. minuta: Bernardo Silva je z desne strani poslal nevaren predložek na drugo vratnico. Ronaldo je bil prenizek, Bruno Fernandes prekratek.

7. minuta: Portugalci so agresivnejši. Slovenci so izgubili žogo na sredini, Žoga je na levi strani po prodoru Rafaela Leaa prišla do Ronalda, ki je v kazenskem prostoru padel po posredovanju brez prekrška slovenskih branilcev.

4. minuta: Prva resnejša akcija pred slovenskimi vrati. Po predložku z desne strani so Portugalci izsilil kot, po katerem je Ruben Dias na desni strani s 7 m neoviran streljal mimo vrat.

Sodnik: Danile Orsato (Italija).

Po Stuttgartu, Münchnu in Kölnu je Frankfurt četrto prizorišče na evropskem prvenstvu, kjer bo igrala Slovenija. FOTO: Leon Vidic/Delo