Euro 2024

Luis de la Fuente: Fantje me delajo ponosnega

Selektor evropskih nogometnih prvakov se zahvaljuje tudi Španiji za izjemno podporo. Gareth Southgate ni prepričan o tem, da so v 90 minutah dovolj naredili.
Španskemu zmagoslavju se je pidružil tudi kralj Felipe VI. FOTO: Lee Smith/Reuters
G. N., STA
15. 7. 2024 | 07:35
15. 7. 2024 | 07:38
3:34

Španija je še četrtič osvojila naslov evropskih nogometnih prvakov. Na zaključenem prvenstvu v Nemčiji je zmagala na vseh sedmih odigranih tekmah, kar ni uspelo nobeni ekipi prej. Svojih varovancev po finalni zmagi proti Angliji ni mogel prehvaliti španski selektor Luis de la Fuente.

»Neizmerno srečen sem. Smo prava ekipa, prvaki Evrope. Fantje me vsak dan delajo bolj ponosnega,« je v prvi izjavi po finalni zmagi dejal 63-letni španski strateg. »Rad bi se zahvalil tudi vsem v Španiji za izjemno podporo,« je dodal po poročanju AFP.

Španski selektor Luis de la Fuente je bil evropski prvak s tremi selekcjami, U-19, U-21 in zdaj še z najmočnejšo.FOTO: Lee Smith/Reuters

De la Fuente je na prvenstvu velik del napada zaupal mladeničema Nicu Williamsu in Laminu Yamalu, ki sta mu vrnila zaupanje z obrestmi. V nocojšnjem finalu sta med drugim sodelovala pri prvem golu, ki ga je v 47. minuti dosegel Williams.

»Evforičen sem. Zaslužimo si ta naslov. Vsi. Naša ekipa, navijači. Zdaj smo evropski prvaki, čez dve leti pa bomo ciljali na naslov svetovnih prvakov,« je dejal Williams.

Nico Williams je pogled usmeril že proti naslovu svetovnega prvaka. FOTO: Javier Soriano/AFP

Odločilni gol v 87. minuti finala je dosegel španski napadalec Mikel Oyarzabal, ki ga je de la Fuente poslal na igrišče v drugem polčasu. »Opravil sem svoje delo. Imel sem srečo, da sem lahko dosegel odločilni gol. Lepo je dobiti priložnost, še lepše, če lahko potem dosežeš gol,« je dejal mož odločitve.

Mikel Oyarzabal je opravil svoje delo. FOTO: Ina Fassbender/AFP

Na drugi strani je Anglija izgubila že v drugem zaporednem finalu EP. Znova je brez velike lovorike ostal napadalec Harry Kane, ki ni mogel skriti razočaranja: »Izgubiti finale je najtežja stvar. Opravili smo veliko delo, da smo se vrnili v igro po zaostanku z 0:1. Nato pa nismo znali izkoristiti psihološke prednosti.«

»To je vsekakor zamujena priložnost. Ni lahko priti do finala. Ko dobiš takšno priložnost, jo moraš zagrabiti, kar nam že drugič ni uspelo. Je zelo boleče in bolečina bo dolgo še ostala,« je dodal kapetan Anglije za britanski ITV.

Angleški kapetan Harry Kane je znova okusil grenkobo finalnega poraza. FOTO: Lisi Niesner/Reuters

Kot je dodal, so med drugim želeli zmagati za selektorja Garetha Southgata. Ta je bil na prvenstvu tarča številnih kritik, ob tem pa je namignil, da bi lahko zapustil angleško klop, če Anglija ne osvoji evropskega prvenstva. »Gareth se bo zdaj spočil in vzel nekaj časa za odločitev o njegovi prihodnosti,« je napovedal Kane.

»Zelo sem razočaran za vsakogar. Nisem prepričan, da smo v 90 minutah dovolj naredili,« je sprva dejal Southgate in o svoji prihodnosti odvrnil: »Mislim, da zdaj ni primeren trenutek za takšne odločitve. Moram govoriti s pravimi ljudmi.«

Razočarani angleški selektor Gareth Southgate bo še razmilil o svoji prihodnosti. FOTO: Lee Smith/Reuters