Čehi razblinili sanje Nizozemcev

Po Danci in Italijanih so se v četrtfinale uvrstili še Čehi, ki so z 2:0 premagali na papirju favorizirane Nizozemce. Usodna izključitev Matthijsa de Ligta.
Češka se je preko favorizirane Nizozemske uvrstila v četrtfinale in pripravila prvo manjše presenečenje na letošnjem evropskem prvenstvu. FOTO: Bernadett Szabo/Reuters
G. N.
27. 6. 2021 | 20:06
27. 6. 2021 | 20:12
1:55
Nizozemska gre domov, v Baku pa, kjer se bo v četrtfinalu evropskega prvenstva v nogometu v nedeljo pomerila z Dansko, pa gre Češka. Nizozemci so bili pred tekmo v vlogi favoritov, na igrišču pa so bili telesno izjemno močni in taktično dovršeni boljši in spretnejši Čehii.

Toda jeziček na tehtnici na stran Čehov je nagnila izključitev Juventusovega branilca Matthijsa de Ligta v 55. minuti po posredovanju VAR in  pregledu spornega trenutka glavnega sodnika Rusa Sergeja Karaseva. De Ligt je kot zadnji branilec, potem ko mu je spodrsnilo, z roko ustavil žogo, in preprečil pobeg Patriku Schiku.

Odločitev sodnika ni razveselila Nizozemcev, toliko bolj pa Čehe, ki so brez zaletavanja in juriša strpno čakali na svoj trenutek in prvega dočakali v 68. minuti iz prekinitve. Po podaji iz kota z desne strani in povratni podaji z glavo Tomaša Kalasa je strelec Tomaš Holeš tudi z glavo matiral slabo postavljeno nizozemsko obrambo.

Tomaš Holeš je z glavo zabil prvil gol za Češko. FOTO: Bernadett Szabo/Reuters

Nizozemske sanje o vidnejši uvrstitvi na euru je v 80. minuti po vnovič po lepi Kalasevi podaji razblinil Patrik Schik. Petindvajsetletni napadalec nemškega Bayerja iz Leverkusna je s prvim dotikom in s strelom po tleh matiral Maartena Stekelenburga ter dosegel že četrti gol na prvenstvu. Le Cristiano Ronaldo je zabil gol več.

Danes (21) bo še dvoboj Belgije in Portugalske, jutri bodo igrali Hrvaška – Španija in Francija – Švica, osmino finala pa bodo v torek končali Angleži in Nemci ter Švedi in Ukrajinci.