Sevilla kaznovala strelske spodrsljaje rdečih vragov

V Kölnu je prvi polfinalni dvoboj evropske lige pripadel španskemu klubu, ki je bil od Manchester Uniteda boljši z 2:1. Jutri še dvoboj Inter – Šahtar.
Nogometaši Seville so prvi finalisti evropske lige in bodo v petek poskušali osvojiti že šesto lovoriko v tem tekmovanju. FOTO: Ina Fassbender/Pool Reuters
G. N.
16. 8. 2020 | 20:40
16. 8. 2020 | 23:48
4:06
Špansko čast v evropskih pokalih po hitrih slovesih madridskega Reala in Barcelone v ligi prvakov bo branila Sevilla. Kot prva se je uvrstila v finale evropske lige, potem ko je z 2:1 premagala Manchester United.

Ta je odlično začel in z golom z bele točke prvega strelca (8 golov) tekmovanja Bruna Fernandesa že v 9. minuti prišel v vodstvo. United je vodstvo zadržal do 29. minute, ko je po lepi akciji izenačil Suso. V drugem polfinalu se bosta jutri v Düsseldorfu pomerila Inter iz Milana in Šahtar iz Donecka.

Rdeči vragi z Old Trafforda so večji del dvoboja narekovali ritem igre in še posebej v prvih dvajsetih minutah drugega polčasa stiskali obroč okoli španskih vrat, v katerih je blestel 29-letni Maročan Bono. Predstavljal je nočno moro za neučinkovite in nespretne angleške napadalce, še zlasti za Francoza Anthonyja Martiala.

Eno od redkih napadalnih akcij Špancev v drugem polčasu je v 78. minuti po odlični podaji 34-letnega veterana Jesusa Navasa z desne strani v zmagoviti gol s 5 m spremenil Nizozemec Luuk de Jong. V igro je vstopil v 56. minuti.

Maročan v vratih Bono je bil nerešljiva uganka za napadalce Manchester Uniteda, med njimi najbolj za Antonyja Martiala. Edini gol je z bele točke dosegel zvezni igralec Bruno Fernandes. FOTO: Martin Meissner/Pool Reuters

Sevilla se bo v petkovem finalu potegovala za šesto zmago v »drugoligaškem« pokalu, medtem ko se bo moral Manchester zadovoljiti s tem, da se je pod dveh sušnih letih vrnil v ligo prvakov. Sevilla si jo je prav tako že zagotovila skozi domače prvenstvo.

Zadnjo evropsko lovoriko je Manchester United osvojil leta 2017 pod vodstvom Joseja Mourinha in po treh zaporednih zmagoslavij Seville.

Izjemna statistika, a brez glavne nagrade

Zanimivo je, da je bil Manchester United pred polfinalnim dvobojem statistično najboljši v kar petih od šestih prvinah: najbolj učinkovit (25 golov), največ strelov (200), največ strelov proti vratom (77), najboljši strelec (Bruno Fernandes, 7), največ strelov posameznika (Bruno Fernandes) proti vratom. Le v asistencah je bil od Juana Mate (5) boljši zvezni igralec Brage Brazilec Galeno (6)

Trener Seville in bivpši selektor Španije ter kratek čas tudi madridskega Reala Julen Lopetegui je eden od junakov zahtevne sezone. FOTO: Ina Fassbender/Pool Reuters

Sevilla je v izločilnih bojih izločila Cluj, Romo in Wolverhampton, United je ugnal Brugge, Lask Linz in København, Inter je bil boljši od Ludogorca, Getafeja in Bayerja Leverkusna, Šahtar pa od Benfice, Wolfsburga in Basla.