Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Košarka

V Hramu slovenskih športnih junakov kar trije Olimpijini rodovi

Prvič v zgodovini je Društvo športnih novinarjev Slovenije počastilo moštvo.
Ivo Daneu ostaja največja legenda med Olimpijinimi košarkarji. FOTO: Marjan Zaplatil/Delo
Ivo Daneu ostaja največja legenda med Olimpijinimi košarkarji. FOTO: Marjan Zaplatil/Delo
B. E., STA
3. 6. 2023 | 19:50
3. 6. 2023 | 20:20
3:38

Prvič v zgodovini je Društvo športnih novinarjev Slovenije v Hram slovenskih športnih junakov sprejelo ekipo oziroma moštvo. V sodelovanju s košarkarskim klubom Cedevita Olimpija je danes v dvorani Stožice med športne legende sprejelo tri rodove ljubljanskega kluba, ki je šestkrat postal prvak Jugoslavije in leta 1994 osvojil evropski pokal. Ob tem je klub leta 1997 na zaključnem turnirju evrolige v Rimu osvojil tretje mesto.

Olimpija je bila dolga desetletja temelj slovenske košarke in pozneje jedro državne reprezentance, tudi zdaj so v njej nekateri člani državne zasedbe. »Finale evropskega pokala v Lozani je bil prvi, na katerega so zaradi moštva Slovenci množično odšli navijat, prevladali so nad navijači tekmecev. To je bila za nas tudi stopnica v evroligo, v kateri smo nato v dobrem desetletju pustili pomemben pečat,« je med slovesnostjo povedal nekdanji trener Zmago Sagadin, ki je ekipo po osamosvojitvi Slovenije vodil do obeh največjih uspehov v zadnjem obdobju.

Dušan Hauptman in Roman Horvat s pokalom iz Lozane. FOTO: Aleš Černivec/Delo
Dušan Hauptman in Roman Horvat s pokalom iz Lozane. FOTO: Aleš Černivec/Delo

Olimpija je 28. marca leta 1970 v Zadru premagala gostitelje in osvojila naslov prvaka Jugoslavije, ko je v izdihljajih tekme odločilni met uspel Dušanu Verbiču. Dramatično tekmo v nabito polni dvorani Jazine je pospremil komentator ljubljanskega radia Mirko Strehovec in posnetek so tudi predvajali med slovesnostjo.

Ljubljana je bila tako leta 1970 od konca marca ter aprila in maja, do svetovnega prvenstva, pravzaprav nekakšna svetovna prestolnica košarke, saj je Jugoslavija v Tivoliju osvojila tudi naslov svetovnega prvaka. Iz Olimpijinih vrst so bili v zlati reprezentanci Aljoša Žorga, Ivo Daneu, ki je bil tedaj še poškodovan, in Vinko Jelovac. Vsi trije so bili že pred današnjim dogodkom sprejeti v hram slavnih.

Zmago Sagadin je bil arhitekt velikih uspehov v 90. letih. FOTO: Jure Eržen/Delo
Zmago Sagadin je bil arhitekt velikih uspehov v 90. letih. FOTO: Jure Eržen/Delo

Zbrani so lahko videli film iz leta 1994, ko je v Lozani Olimpija osvojila evropski pokal, in filmsko gradivo iz leta 1997 o nastopu zelenih na finalnem turnirju evropske lige v Rimu. V tedanji ekipi je bil tudi ameriški branilec Arriel McDonald, ki se je jeseni leta 1996 preselil v Ljubljano k Olimpiji. Junija 1997 je dobil slovensko državljanstvo in je kot prvi iz ZDA za Slovenijo igral na EP leta 2001 v Turčiji. Želi si, da bi tudi njegov sin dobil to priložnost.

DŠNS je Hram slovenskih športnih junakov, ki domuje v zelenem obroču ljubljanske dvorane Stožice, odprlo leta 2011, ko je kot prva vanj uvrstilo telovadca Leona Štuklja in Miroslava Cerarja, najboljša slovenska športnika prejšnjega stoletja. V naslednjih letih je mesto v hramu našlo 59 posameznikov in veslaški osmerec z olimpijskih iger v Tokiu leta 1964.

Med košarkarji so člani že bili Daneu, Jelovac, Žorga, Peter Vilfan in Jure Zdovc.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine