Drugi športi

Galski petelini so se vrnili iz brezna in zakikirikali v Stožicah

Slovenski odbojkarji so bili po zaostanku z 0:1 v nizih na pragu zmage proti Francozom, a nato izgubili zvezdniški obračun 2. kola domačega SP s 3:2.
Tehtnico je na francosko stran z izjemno predstavo v zadnjih nizih nagnil njihov prvi zvezdnik Earvin N'Gapeth. FOTO: Blaž Samec/Delo
Š. R., STA
28. 8. 2022 | 20:20
28. 8. 2022 | 23:46
7:31

V Stožicah ni prišlo do presenečenja. Slovenski odbojkarji so sicer odigrali eno najboljših tekem v sezoni, kar pa ni zadostovalo za prestižno zmago. Slovenci, evropski podprvaki, so imeli svoje priložnosti, da bi slavili. Vodili so z 2:1 v nizih, v četrtem tudi z 20:17, imeli tudi tri zaključne žoge za zmago, a jih niso izkoristili. Svojo naslednjo in tudi zadnjo priložnost za napredovanje v osmino finala bodo morali tako v torek iskati proti Nemčiji.

Kot da bi imeli tremo, so Slovenci tekmo proti ekipi, ki jo vodi nekdanji selektor slovenske izbrane vrste Andrea Giani, začeli neprepričljivo. Že kmalu so zaostajali z 2:7 in selektor Georghe Crețu je moral hitro vzeti odmor, poleg tega pa tudi zamenjati organizatorja igre, namesto Dejana Vinčića je v igro vstopil Gregor Ropret. Menjava je takoj obrodila sadove, napad je postal bolj zanesljiv, domači so na krilih občinstva začeli tudi bolje servirati, posledično je začel delovati tudi blok. Prav bloker  Pajenk je poskrbel za izenačenje na 15. točki.

Ob izenačenju na 15:15, spet je francoski napad ustavil dvojni blok, je bilo vzdušje v Stožicah spet povsem šampionsko. Francozi so se uspeli slovenskega pritiska otresti šele pri vodstvu z 19:17, ko je domačo izbrano vrsto izdal sprejem pri začetnem udarcu. Izjemen as Earvina N'Gapetha je prinesel Franciji vodstvo z 21:18, svoj drugi začetni udarec pa je gostujoči zvezdnik poslal v mrežo. Kljub temu se Slovenci tekmecem v prvem nizu niso več uspeli resneje približati, pri izidu 24:21 so imeli galski petelini na voljo tri zaključne žoge in že prvo so na svoj servis po dobri obrambi z brezhibno akcijo tudi izkoristili prek N'Gapetha.

Stožice prehitro slavile zmago

A tako, kot so v prvem nizu začeli Francozi, so v drugem Slovenci, pri katerih je bil v teh trenutkih najbolj učinkovit Tonček Štern. Najprej je ekipo popeljal v vodstvo z 8:5 in 14:10, nato pa s pomočjo kolegov skrbel, da se razlika ni manjšala. Nekaj strahu je povzročil le as Jeana Patryja, ki je postavil rezultat 19:21, a Štern v končnici ni dovolil preobrata, kljub nekaj težavam povsem ob koncu so evropski podprvaki niz dobili s 25:22.

Tudi v tretjem nizu so Crețujevi izbranci nadaljevali odlično igro, hitro so prišli do prednosti štirih točk, Francozi so se približali na 15:16, a po dobrih servisih Ropreta je sledil nov val slovenskih točk in vodstvo z 19:15. »Trikolori« so se še po bloku Šternu še enkrat vrnili, izenačili, toda v zaključku so bili gostitelji mirnejši, odgovornost v napadu je prevzel kapetan Tine Urnaut, ki je poskrbel za zadnji dve točki v nizu in vodstvo z 2:1.

Videti je bilo, da bo Urnaut tudi osrednje ime četrtega niza. Po njegovi točki iz protinapada je Slovenija povedla s 15:12, nato po njegovem bloku tudi s 23:22, toda na žalost polne dvorane Slovenci nato niso izkoristili treh zaključnih žog, pri prvi so se že veselili zmage, toda prehitro, saj so sodniki pri udarcu N'Gapetha upravičeno dosodili dotik žoge slovenskega bloka. Zadnjo zaključno žogo so imeli domači pri izidu 30:29, niz pa se je končal z izidom 32:34.

Francozi so si z zmago v končnici četrtega priigrali psihološko prednost za peti niz, ki so jo tudi izkoristili, podaljšano igro so dobili zanesljivo. Osvojili so že prvo točko, Čebulj pa je z uspešnim napadom izenačil na 1:1. Slabo je nato serviral Urnaut in Francozom priskrbel novo vodstvo z 2:1. N'Gapeth je zadel vrh slovenskega bloka za še višjo prednost (3:1). Ta je kmalu narasla že na 5:2, ko je po servisu N'Gapetha slednji z zabijanjem ob dotiku slovenskega bloka dosegel novo točko. Sledila je slovenska minuta odmora, po slednji pa ponesrečen začetni udarec N'Gapetha. Toda as v modrem dresu se je nevarno razigral, uspešno je, tokrat s pomočjo mreže, prelisičil tekmece za vodstvo s 6:3.

Francozi so uspešno ohranjali naskok treh točk in pobegnili tudi že na 8:4, ko je servis gostov slabo sprejel Kovačič. Sledila je menjava strani in prigarana točka, za katero je na mreži poskrbel Pajenk. Minuto odmora je pri vodstvu z 8:5 nato vzel tudi Giani. Gostje niso grešili in s silovitim zabijanjem Kevina Tillieja povedli z 9:5, po neuspešnem napadu Jana Kozamernika in »challengeu« slovenske klopi pa je bilo na semaforju nenadoma že težko dosegljivih 10:5 v korist Francije. N'Gapeth je iz težkega položaja nato uprizoril še eno bravuro in zadel prazen prostor za hrbtom slovenske obrambe na zadnji črti za 11:5.

Zdelo se je, da je tekma odločena. Francozom je pripadla tudi naslednja točka, ko so z blokom ustavili Tončka Šterna (12:6), gostujoči niz se je končal šele s servisom, ki ga je Tillie poslal v mrežo, nato pa je spet izjemni N'Gapeth zadel po prstih slovenskega bloka in priskrbel Franciji prednost s 13:6. Pri izidu 14:7 so imeli modri prvo zaključno žogo, ko je slabo s servisom pomeril Urnaut, N'Gapeth, kdo drug, pa je dokončal delo za končnih 15:7 v petem nizu in skupnih 3:2 v nizih za Francijo.