Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Drugi športi

Najslabše bi bilo, če bi se šport znova ustavil

Okrogla miza o položaju slovenskega športa med epidemijo.
Bošštjan Nachbar tudi za časa svoje kariere ni pomnil takšnega položaja, kot je zaradi virusa zdaj v športu. FOTO: Roman ŠŠipić/Delo
Bošštjan Nachbar tudi za časa svoje kariere ni pomnil takšnega položaja, kot je zaradi virusa zdaj v športu. FOTO: Roman ŠŠipić/Delo
M. U., STA
20. 10. 2020 | 12:59
20. 10. 2020 | 20:50
6:20
O položaju, v katerem se je zaradi neusklajenih pravil znašel slovenski profesionalni šport v luči začetka tekmovalnih sezon in hkratnih koronavirusnih omejitev, je danes po spletu potekala okrogla miza. Daleč najslabše bi bilo, če bi se šport znova ustavil, je dejal Boštjan Nachbar, generalni direktor Združenja igralcev Evrolige (ELPA).

Na omizju zavoda Sport Lex, na katerem so sodelovali pomembni posamezniki slovenskega športa, so opozorili na razlike med slovensko ureditvijo in pravili evropskih oziroma mednarodnih tekmovanj, ki se nanašajo na omejitev v procesu treninga in igranja tekmovanj glede novega koronavirusa predvsem na mednarodni ravni. V zadnjem času je bilo veliko govora o košarkarjih Cedevite Olimpije, ki zaradi pravil, veljavnih v Sloveniji, niso odigrali tekme evropskega pokala.
 

Uleb spreminja odločitve


Zaradi primera enega okuženega igralca je morala celotna košarkarska ekipa v desetdnevno karanteno, ki jo je odredil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), in zaradi tega ni odigrala tekme s turškim Bursasporjem. Vodstvo tekmovanja je dvoboj zato registriralo z 20:0 za turško ekipo.

V klubu so imeli sicer na voljo dovolj igralcev, da bi tekmo odigrali, a zaradi odrejene karantene niso smeli na parket. Na srečo pa se v zadnjem času pravila spreminjajo, tudi zaradi težav moštev v evroligi. Tako je vodstvo tekmovanja  sporočilo, da bodo tekme, ki so bile v evroligi in evropskem pokalu odpovedane zaradi koronavirusa, odigrane pozneje in ne bodo avtomatično registrirane z izidom 20:0, kar ponuja Cedeviti Olimpiji novo priložnost.

Davor Urbinec, direktor Cedevite Olimpije, desno stoji športni direktor Sani Bečirović, v zdajšnjem položaju vidi veliko težavo v konkurenčnosti slovenskih klubov. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Davor Urbinec, direktor Cedevite Olimpije, desno stoji športni direktor Sani Bečirović, v zdajšnjem položaju vidi veliko težavo v konkurenčnosti slovenskih klubov. FOTO: Uroš Hočevar/Delo


Drugačna pravila


Davor Užbinec, direktor Cedevite Olimpije, se še vedno sprašuje, zakaj obstajajo na mednarodni, evropski ravni drugačna pravila, kot veljajo trenutno ukrepi v Sloveniji in tudi na Hrvaškem. »Ves čas se držimo pravil, da zmanjšamo možnost okužbe, tedensko se naši igralci in člani strokovnega štaba testirajo, tudi po dvakrat, po tisti tekmi s Krko smo se testirali celo trikrat, saj smo želeli biti res prepričani, da smo negativni. V evropskih prvenstvih v primeru enega, dveh ali treh pozitivnih igralcev ne gre v karanteno celotna ekipa.«

»V Ulebu so šli naproti klubom in po novem bo imel vsak klub pravico trikrat v sezoni preložiti tekmo, to tekmo bomo tako lahko nadoknadili,« je dejal prvi mož Cedevite Olimpije. Na državni ravni je sicer opaziti željo po spremembah, a še nič uradno, je dejal. Če bodo slovenske pristojne službe še naprej vztrajale pri takšnem togem pravilu, bo to velika težava za konkurenčnost slovenskega športa in klubov na mednarodnem prizorišču, je še prepričan Užbinec.
 

Ustne odločbe


Matej Oražem, športni direktor NK Domžale, je opozoril na trenutne paradoksne razmere, ko po njegovih informacijah NIJZ ne izdaja več karantenskih odločb, samo še ustno, čeprav so se epidemiološke razmere poslabšale. »Mi smo bili v karanteni avgusta, Cedevita Olimpija oktobra, zdaj, ko so razmere veliko hujše, pa nihče ne gre v karanteno in lahko normalno igramo. Drugače testiranja redno opravljamo in tudi plačujemo,« je opozoril Oražem.

Matej Oražem, športni direktor NK Domžale, pravi, da OKS ni opravil svojega dela. FOTO: Jure Eržen/Delo
Matej Oražem, športni direktor NK Domžale, pravi, da OKS ni opravil svojega dela. FOTO: Jure Eržen/Delo


Kritičen pa je bil tudi do slovenskih športnih združenj: »Krovna organizacija, natančneje Olimpijski komite Slovenije preprosto ni opravil svojega dela. Nismo se bili sposobni kolektivno na ravni športa dogovoriti z državo za drugačna pravila. Morali bi obstajati načrti A, B in C. Zdaj nastajajo dodatni stroški, klubi smo se prisiljeni sami prilagajati razmeram,« je še dejal Oražem.
 

Domača stroka ne priznava hitrih testov


Tudi Rok Plankelj, direktor RK Celje Pivovarna Laško, je opozoril na neskladje med mednarodno in državno ravnjo. »Evropska rokometna zveza se poslužuje hitrih testov na koronavirus, ki jih naša stroka še ne priznava, čeprav so za EHF povsem legitimni za izkazovanje negativnih izvidov. Problem je, ker se nihče v državni ligi ne testira. Čeprav v tujini delamo vse, da bi se obvarovali pred okužbami, smo doma na tedenski in dnevni ravni izpostavljeni dodatnemu tveganju,« je dejal Plankelj.

Nachbar pa je povedal: »Dnevno sodelujemo z evroligo, da se obnavljajo in prenavljajo protokoli, a zaradi različnih pristopov na nacionalni ravni na državnih prvenstvih še vedno obstajajo tveganja za igralce in ekipe. Zato bi bilo treba uskladiti pravilnike, najmanj, kar bi si želeli, je, da bi se šport in športna prvenstva znova ustavila.«

Direktor RK Celje Pivovarna Laško Rok Plankelj opozarja na neskladje med mednarodno in državno ravnjo. FOTO: Leon Vidic/Delo
Direktor RK Celje Pivovarna Laško Rok Plankelj opozarja na neskladje med mednarodno in državno ravnjo. FOTO: Leon Vidic/Delo


Škoda športu


Odvetnik Blaž Tomažin Bolcar je prepričan, da država še vedno na šport ne gleda kot na pomembno gospodarsko dejavnost. »Zato je najlažje šport ugasniti in potem spremljati razmere, kdaj ga bomo znova odprli. S tem se dogaja velika škoda športu, ker se ne upoštevajo ekonomski vidiki. Sprejeti ukrepi bi morali biti sorazmerni in učinkoviti. Ukrepi, kakršnim je bila podvržena Cedevita Olimpija, vsekakor niso bili sorazmerni in učinkoviti.«

»Sorazmernost bi bila podana, če bi bili na voljo ustrezni protokoli. Obstaja potreba po dnevnem usklajevanju protokolov,« je dodal Tomažin Bolcar, ki si želi, da bi ministrstvo, pristojno za šport, odigralo bistveno večjo vlogo: »Iluzorno je pričakovati od NIJZ, da bi se ukvarjal z vsemi športi. Del krivde je tudi na klubih, na nacionalnih panožnih zvezah, ki bi morale vse skupaj igrati večjo vlogo pri usklajevanju protokolov.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine