Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Drugi športi

Do olimpijskih iger v Tokiu po dveh različnih poteh

V Stuttgartu se začenja svetovno prvenstvo v športni gimnastiki, na katerem bo razdeljenih največ vstopnic za OI 2020.
Sašo Bertoncelj se je pred štirimi in osmimi leti preveč obremenjeval z OI in plačal davek, tokrat želi na kvalifikacijskem SP nastopiti bolj sproščeno. FOTO: Jure Eržen/Delo
Sašo Bertoncelj se je pred štirimi in osmimi leti preveč obremenjeval z OI in plačal davek, tokrat želi na kvalifikacijskem SP nastopiti bolj sproščeno. FOTO: Jure Eržen/Delo
4. 10. 2019 | 07:00
5:28
Stuttgart – Svetovno prvenstvo v eni od treh bazičnih športnih panog, atletiki, se še ni končalo, že se začenja drugo. Namreč v športni gimnastiki, ki bo z vidika olimpijskih iger 2020 veliko pomembneje. Po 12 letih bodo namreč v Stuttgartu spet podelili večji del olimpijskih vozovnic, v slovenski reprezentanci upajo na dve, eno pri ženskah in eno pri moških. Cilja pa se bodo lotili po različnih poteh.

Svetovno prvenstvo v Stuttgartu 2007 je bilo eno najuspešnejših za slovensko gimnastiko, saj je Mitja Petkovšek osvojil naslov svetovnega prvaka na bradlji, Aljaž Pegan pa svetovnega podprvaka na drogu. Za prvega je zmaga pomenila tudi odhod na OI v Peking, drugi se je težkega srca sprijaznil, da je tudi srebro za to premalo. Je pa na njih nastopila Adela Šajn. Pravila so se odtlej spreminjala za vsake OI, Tokio je tudi za specialiste bolj dostopen, na kar bo računal Sašo Bertoncelj, medtem ko pri ženskah merijo na preboj na OI prek mnogoboja.

Žensko reprezentanco, ki jo kvalifikacije čakajo danes, sestavljajo Teja Belak, Tjaša Kysselef in Adela Šajn, ki se bodo vse predstavile na vseh štirih orodjih, kar je bil tudi pogoj selektorja Andreja Mavriča. »Naš cilj je, da se ena tekmovalka uvrsti na OI in ocenili smo, da najlažja pot vodi prek mnogoboja. Za to bo potrebna uvrstitev med tistih najboljših 20 mnogobojk, ki ne bodo potovale v Tokio že z ekipo. Če naša trojica nastopi brez napak, ima največ možnosti Teja,« ocenjuje Mavrič.

Belakova ima v primerjavi s kolegicama največjo prednost na bradlji, zavoljo katere je sicer imela zadnje čase hude bolečine v rami, tako da je bila potrebna blokada. Težave pa je imela tudi na parterju, a druge vrste, saj je naključno izvedela, da se ena od prvin, ki jo ima v sestavi, ne točkuje tako, kot je mislila, zato se je morala v treh tednih naučiti novo. »Dobro sem pripravljena in optimistična. Želim mnogoboj brez velikih napak, da vidim, kako visoko lahko pridem,« pravi Belakova, ki se v zadnjem obdobju ni pretirano posvečala svojemu paradnemu orodju, preskoku, saj ji je parter pobral preveč moči. A na finale na preskoku, ki bi prav tako lahko prinesel OI, realno ne gre ravno računati, na mnogoboj veliko bolj. In če so bili doslej v naši ženski reprezentanci zadovoljni že z udeležbo na OI, poslej ne bo tako, želja bo dober rezultat. Belakova je sicer pred tremi leti že nastopila v Riu, vendar pa si je morala igre v isti sezoni zagotoviti na predolimpijskem turnirju (tega zdaj ni več), na drugi vrhunec tako ni prišla pripravljena, kot si je želela.

Pri Teji Belak tokrat ne bo poudarek na njenem paradnem orodju, preskoku, ampak bo nastopila v mnogoboju. Foto Mavric Pivk/Delo
Pri Teji Belak tokrat ne bo poudarek na njenem paradnem orodju, preskoku, ampak bo nastopila v mnogoboju. Foto Mavric Pivk/Delo


»Razočarana sem bila nad sabo. Vse življenje sem si želela nastopiti na olimpijskih igrah, ko sem prišla tja, pa sem komajda čakala, da bo vsega konec, ker sem bila tako utrujena po sezoni. Če se tokrat uvrstim na igre, bom merila na dober rezultat na preskoku, vidim, da imam za to možnosti,« še pravi Belakova.


Bertoncelj po finale


V moškem delu bodo Slovenijo zastopali Sašo Bertoncelj, Rok Klavora in debitant Luka Terbovšek, kvalifikacije jih čakajo v ponedeljek. Prvi bo tekmoval na konju z ročaji, druga dva na parterju, o nastopu v Tokiu lahko realno razmišlja le Bertoncelj. V prvem delu sezone je imel kar nekaj zdravstvenih težav, zato ga je končal predčasno, po spodrsljaju na EP, zdaj zagotavlja, da je njegovo počutje spet v redu.

»Verjetno sem bil kdaj tudi že bolje pripravljen, a to ne pomeni, da zdaj nisem dovolj dobro. Dobro se počutim, tu ni nobene ovire. Vemo, kaj pomeni to svetovno prvenstvo, olimpijske igre so primarni cilj in za izpolnitev tega bo potrebna uvrstitev v finale. Ta je povsem realna, bo pa odvisna le od mene. Zelo majhne so možnosti, da pokažem, kar znam, in ostanem zunaj osmerice. Če bom delal 'traparije', pa bo seveda hitro konec,« pravi Bertoncelj, ki je doslej nastopil v štirih finalih svetovnih prvenstev, a le eno od teh je bilo kvalifikacijsko za OI. In tedaj zgolj finale ni bil dovolj za odhod na igre, tokrat bržčas bo. V Tokio bodo namreč iz finala potovali najboljši trije specialisti na posameznem orodju, ki na igre še ne bodo uvrščeni prek mnogoboja ali z ekipo. Več kot trije takšni bržčas ne bodo med osmerico.

»Finale bi moral zadostovati, je pa res, da se želim z OI čim manj obremenjevati. Povsem tega seveda ni mogoče odklopiti, se pa da malce prinesti naokoli glavo. A dejstvo je, da se dejansko ne obremenjujem toliko, kot sem se pred štirimi ali osmimi leti, ko sem se res preveč in se ni dobro izšlo, to me je na koncu povsem 'sesulo',« zagotavlja Bertoncelj. Kot je že v navadi, sicer tudi pred kvalifikacijskim SP še niso povsem jasna vsa pravila, torej če se sproščajo mesta, ker posameznik izpolni več kriterijev, kdo jih zapolni – mnogobojci, specialisti iz svetovnega pokala …

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine