Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sobotna priloga

Vohun, ki je prišel s hladnega

28. 6. 2024 | 20:00
28. 6. 2024 | 20:09
7:39

V nadaljevanju lahko preberete:

Od tistega poznopomladnega dne leta 2012, ko se je Julian Assange, borec za svobodo informacij, zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu, je minilo nekaj manj kot 4400 dni. Štiriindvajsetega junija je Assangeeva odvetniška ekipa dosegla dogovor z ameriškimi organi pregona. Pisno priznanje, da je bil vpleten v zarotniško vohunjenje, je obsegalo manj kot 200 besed. Trgovanje med tožilci in odvetniki je prineslo enostaven epilog.

Assange bo priznal krivdo, v zameno pa bo dobil svobodo. Za vohunjenje bi sicer moral v zapor, vendar je zaporno kazen odslužil v letih, ko je v strogem londonskem zaporu Belmarsh čakal na odločitev, ali ga bo Združeno kraljestvo izročilo Združenim državam. Chelsea Manning, ki naj bi z Assangeem sodelovala v vohunski zaroti, je prišla iz zapora na začetku leta 2017, potem ko jo je predsednik Barack Obama nekaj dni pred iztekom predsedniške funkcije pomilostil.

Zarotniško vohunjenje? Dogovor, v katerega je Assange privolil nekaj dni pred 53. rojstnim dnevom, je do neke mere paradoksalen. Koristi od vohunjenja imajo bodisi države bodisi korporacije. Industrijski vohuni z zaupnimi podatki ene korporacije seznanjajo drugo korporacijo. Klasični vohuni z zaupnimi podatki ene države seznanjajo drugo državo. Assange ni delal za državo ali korporacijo.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine