Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Veliko Britanijo po žalovanju čaka težka prihodnost

Žalovanja za kraljico ne moremo razumeti tudi kot žalovanja za njenim (nekdanjim) imperijem ali nasprotovanja potrebnim družbenim spremembam v državi.
O mračni strani zgodovine imperija Britanci v šoli izvedo malo, če sploh. FOTO: Adrian Dennis/Afp
O mračni strani zgodovine imperija Britanci v šoli izvedo malo, če sploh. FOTO: Adrian Dennis/Afp
Rudi Rizman
24. 9. 2022 | 05:00
14:53

V nadaljevanju preberite:

- Dokler se Velika Britanija ne bo razbremenila zgodovinskih bremen in se lotila družbenih sprememb, si bo še naprej zapirala vrata pred prihodnostjo, kakršno si njeni državljani zaslužijo.

- Kot navajajo številni komentatorji in analitiki razmer, v katerih se je znašla Velika Britanija po kraljičini smrti, pa pomeni njen odhod v resnici priložnost za družbene spremembe. Če se bodo zgodile, bi lahko bile v pomoč nekatere, ki so jih predlagali v preteklosti. Pred dobrima dvema desetletjema, na primer, sta vidna laburistična poslanca Tony Benn in Jeremy Corbyn podala predloge, s katerimi bi bilo mogoče zaključiti nedokončano meščansko revolucijo iz 17. stoletja.

Njun predlog radikalne demokratizacije je predvideval odpravo monarhije, v javnosti pa so se pojavili tudi drugi predlogi, da bi jo bilo treba preurediti po zgledu skandinavskih in ločiti (anglikansko) cerkev od države. Šef države bi bil v tem primeru predsednik, izvoljen v parlamentu, v njem pa bi mesto lordske zbornice prevzela ljudska zbornica (House of the People), v kateri bi bila oba domova spolno uravnotežena.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine