Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Veliko Britanijo po žalovanju čaka težka prihodnost

Žalovanja za kraljico ne moremo razumeti tudi kot žalovanja za njenim (nekdanjim) imperijem ali nasprotovanja potrebnim družbenim spremembam v državi.
O mračni strani zgodovine imperija Britanci v šoli izvedo malo, če sploh. FOTO: Adrian Dennis/Afp
O mračni strani zgodovine imperija Britanci v šoli izvedo malo, če sploh. FOTO: Adrian Dennis/Afp
Rudi Rizman
24. 9. 2022 | 05:00
14:53

V nadaljevanju preberite:

- Dokler se Velika Britanija ne bo razbremenila zgodovinskih bremen in se lotila družbenih sprememb, si bo še naprej zapirala vrata pred prihodnostjo, kakršno si njeni državljani zaslužijo.

- Kot navajajo številni komentatorji in analitiki razmer, v katerih se je znašla Velika Britanija po kraljičini smrti, pa pomeni njen odhod v resnici priložnost za družbene spremembe. Če se bodo zgodile, bi lahko bile v pomoč nekatere, ki so jih predlagali v preteklosti. Pred dobrima dvema desetletjema, na primer, sta vidna laburistična poslanca Tony Benn in Jeremy Corbyn podala predloge, s katerimi bi bilo mogoče zaključiti nedokončano meščansko revolucijo iz 17. stoletja.

Njun predlog radikalne demokratizacije je predvideval odpravo monarhije, v javnosti pa so se pojavili tudi drugi predlogi, da bi jo bilo treba preurediti po zgledu skandinavskih in ločiti (anglikansko) cerkev od države. Šef države bi bil v tem primeru predsednik, izvoljen v parlamentu, v njem pa bi mesto lordske zbornice prevzela ljudska zbornica (House of the People), v kateri bi bila oba domova spolno uravnotežena.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine