Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Tramvaj ne gre več naprej! Vlada, prosim, izstopi!

Marta Lempart je ustanoviteljica gibanja Štrajk žensk, ki je preraslo v vsepoljski upor proti konservativni vladi in vplivni poljski katoliški cerkvi.
Marta Lempart je ustanoviteljica gibanja Strajk kobiet, ki je nekakšna koalicija gibanj in skupin za pravice žensk. FOTO: Kacper Pempel/Reuters
Marta Lempart je ustanoviteljica gibanja Strajk kobiet, ki je nekakšna koalicija gibanj in skupin za pravice žensk. FOTO: Kacper Pempel/Reuters
13. 3. 2021 | 06:00
21:48

V nadaljevanju preberite:


Enainštiridesetletna pravnica je ustanoviteljica gibanja Strajk kobiet (Štrajk žensk), ki je nastalo pred skoraj petimi leti in v tem času preraslo v vsepoljski upor proti konservativni vladi Jarosława Kaczyńskega in izjemno vplivni poljski katoliški cerkvi. Takšne vstaje na Poljskem ni bilo vse od časov Solidarnosti. Tudi zato je Financial Times Marto Lempart uvrstil med dvajset najvplivnejših žensk na svetu.

Zadnji veliki protestni shod se je zgodil ta ponedeljek, na praznični osmi marec, ko so se na ulice po vsej državi znova zgrnile množice Poljakinj in Poljakov. Prve velike demonstracije so se sicer začele jeseni 2016, ko je nova vlada prvič začela resneje razmišljati o prepovedi abortusa. Takrat je tudi nastalo gibanje Strajk kobiet, ki je v bistvu nekakšna koalicija gibanj in skupin za pravice žensk.

Ta je 3. oktobra 2016 spravila na ulice nekaj milijonov Poljakinj, skupaj z njimi pa seveda tudi veliko moških, ki so protestirali proti prepovedi abortusa, ki ga je vladajoči politiki takrat predlagal konservativni inštitut Ordo Iuris, za katerim seveda stoji katoliška cerkev. Ta veliki štrajk se je zgodil v več kot 150 poljskih mestih hkrati. Poimenovali so ga Črni ponedeljek.

Protesti so se seveda nadaljevali, sodu pa je dokončno izbila dno odločitev ustavnega sodišča, ki je 22. oktobra lani prepovedalo splav, tudi v primeru patološke nosečnosti in hudih okvar ploda, kar je prejšnji zakon iz leta 1993 sicer dovoljeval.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine