Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Se še kdo boji četrtega rajha?

Strah pred močno Nemčijo in nemškim revanšizmom zaradi porazov v dveh svetovnih vojnah, je bil eden od razlogov za evropsko združevanje.
Socialdemokrat Olaf Scholz je najmočnejši kandidat za novega nemškega kanclerja. FOTO: Ina Fassbender/Pool via Reuters
Socialdemokrat Olaf Scholz je najmočnejši kandidat za novega nemškega kanclerja. FOTO: Ina Fassbender/Pool via Reuters
Bojan Grobovšek
25. 9. 2021 | 05:00
25. 9. 2021 | 07:12
10:47

V nadaljevanju preberite:


O strahu pred premočno Nemčijo ne manjka rekov znanih osebnosti. Prvi generalni sekretar zveze Nato lord Ismay je neformalno ugotovil, da je bilo severnoatlantsko zavezništvo ustanovljeno zato, da se Ruse zadrži izven Evrope, Američane v Evropi, Nemce pa da se drži pod nadzorom. Francoski nobelovec za literaturo François Mauriac je obstoj socialistične Nemške demokratične republike (NDR) poleg Zvezne republike Nemčije (ZRN) komentiral takole: »Nemčijo ljubim tako močno, da sem vesel, da obstajata dve [Nemčiji].«

Ko se je v 80. letih prejšnjega stoletja na obzorju začela kazati možnost združitve obeh Nemčij, se je strah pred Nemčijo začel izražati s krilatico o četrtem rajhu, kar je bila aluzija na možnost, da bi nova država lahko bila ekspanzionistična in imperialistična po vzoru tretjega rajha. Italijanski politik Giulio Andreotti je takrat ugotavljal, da obstajata dve nemški državi in naj bi tako tudi ostalo.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine