Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Rise smo nekoč ogrožali, zdaj jih rešujemo

Leta 2017 je v okviru projekta Life Lynx stekla druga reševalna akcija risov pred izumrtjem. Prva je bila izpeljana leta 1973.
Enoletni ris Boris je 28. maja letos stekel iz prilagoditvene obore v svobodne gozdove okoli Loškega Potoka. FOTO: Jure Eržen
Enoletni ris Boris je 28. maja letos stekel iz prilagoditvene obore v svobodne gozdove okoli Loškega Potoka. FOTO: Jure Eržen
14. 6. 2020 | 06:00
5. 4. 2024 | 20:39
27:06

V nadaljevanju preberite:

Eno od treh velikih zveri naših gozdov, najbolj skrivnostno med njimi, so naši predniki na začetku 20. stoletja iztrebili. Okoljska etika nove generacije je prispevala k njihovi ponovni naselitvi leta 1973, a po začetnem uspehu se je populacija v devetdesetih letih zaradi parjenja v sorodstvu in izoliranosti začela lomiti in se znova znašla pred izumrtjem.

V okviru mednarodnega projekta Life Lynx je leta 2017 stekla druga reševalna akcija dinarske in jugovzhodnoalpske populacije risov z doseljevanjem živali iz romunskih in slovaških Karpatov. Od vsaj 14 živali, kolikor jih želijo vključiti v dinarsko populacijo v Sloveniji in na Hrvaškem, so jih doslej doselili sedem. Goru, Doru, Alojzije, Katalin, Boris in Pino so postali medijske osebnosti s številnimi sledilci na družabnih omrežjih. A za njimi je množica ljudi, ki skrbijo za izpeljavo enega največjih projektov okrepitve populacije z doselitvijo novih živali v Evropi. Predstavljamo ključne osebe slovenskega dela projekta: Roka Černeta, Miho Krofla ter Aleksandro Majić Skrbinšek in Tomaža Skrbinška. 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine