Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Putin ni Hruščov, Ukrajina ni Kuba

Šestdeset let po kubanski krizi svetu znova grozi nevarnost jedrskega spopada. A zdajšnja kriza je veliko resnejša od takratne.
Ruska balistična raketa med letošnjo vojaško parado na moskovskem Rdečem trgu. FOTO: Kiril Kudrjacev/AFP
Ruska balistična raketa med letošnjo vojaško parado na moskovskem Rdečem trgu. FOTO: Kiril Kudrjacev/AFP
19. 11. 2022 | 05:00
18:54

V nadaljevanju preberite:

V Ukrajini namreč že devet mesecev divja brutalna vojna, ki je odnesla že nekaj deset, morda celo nekaj sto tisoč življenj in z domov pognala milijone beguncev. V kubanski krizi je bila smrtna žrtev samo ena.

Analizo ruskih manevrov je nadvse podrobno pojasnil za portal Svobodnaja Pressa (kakšen cinizem z imenom, portal je namreč kremeljsko propagandno trobilo). Rusija je na manevrih testirala rakete, s katerimi naj bi v hipu udarili po nasprotniku, če bi ta začel jedrski spopad. Sapunov pravi, da so cilji že izbrani. To so ameriško letalsko oporišče Minot v Severni Dakoti, letalsko oporišče Malmstrom v Montani, strateški poveljniški center v Offuttu pri Omahi v Nebraski, oporišča podmornic in pomembni infrastrukturni objekti v 171 ameriških mestih.

Na manevrih so v zrak poletele medcelinske balistične rakete jars (znane tudi kot topol-MR) in balistična raketa sinjeva (s kratico R-29RMU2), nameščena na podmornicah. Ruske strateške enote se po njegovih besedah vztrajno modernizirajo. Leta 2024 v njih ne bo več raket iz sovjetskih časov.

 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine