Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Pripravimo se! Odvzeli bomo seme. Ta fant je poln!

Pred stoletjem je živelo 10 milijonov afriških slonov, danes manj kot pol milijona. Večina samcev je neplodnih. Da bi vrsta preživela, ji pomaga znanost.
Omamljeno šesttonsko žival je bilo treba obrniti, da se ne bi zadušila ali poškodovala. FOTO: Matjaž Krivic
Omamljeno šesttonsko žival je bilo treba obrniti, da se ne bi zadušila ali poškodovala. FOTO: Matjaž Krivic
17. 6. 2023 | 05:00
20:56

V nadaljevanju preberite:

Projekt Frozen Dumbo 3 (Zamrznjen slonček) je namenjen odvzemanju in shranjevanju slonjega semena v divjini. Skupina znanstvenikov in evropskih živalskih vrtov želi z zamrznjenim semenom, ki se shranjuje v edinstveni kriobanki v zoološkem parku ZooParc de Beauval v Franciji, poskrbeti za prihodnost afriških slonov. Tako v divjini kot v živalskih vrtovih. Tja, posledično, ne bi bilo več treba uvažati živali iz divjine.

A pomemben razlog, do zdaj skoraj popolnoma neraziskan, za izvajanje projekta je tudi zmanjševanje slonje plodnosti. Da se sloni v živalskih vrtovih zaradi iztrganosti iz socialne strukture, pomanjkanja prostora in stresa slabo – ali sploh ne – parijo, ni novica. Da se v divjini po zatrjevanju znanstvenikov uspešno pari le še vsak stoti slonji samec, pač.

Mednarodni ekipi znanstvenikov in veterinarjev, ki so s pionirskim odvzemanjem semena začeli že v letih 2009 in 2010 (Frozen Dumbo 1 in Frozen Dumbo 2), smo se pridružili na terenu v Južnoafriški republiki in se prepričali, da slonom tudi v divjini ne gre najbolje.

Južnoafriški naravni rezervat Selati (Selati Game Reserve) se nahaja tik ob zahodnem robu Nacionalnega parka Kruger. Do leta 1993 so bile v Selatiju le zasebne farme, potem pa so se lastniki zemljišč odločili, da na tem 30.000 hektarov velikem območju vzpostavijo naravni rezervat z originalno floro in favno. Gre za rezervat brez turizma, safarijev, človeških množic. V zadnjih tridesetih letih se je na čudovitem območju Selatija, prek katerega teče istoimenska reka, razrasla gosta, marsikje komaj prehodna gošča. V unikatni naravni rezervat, v katerem imajo glavno besedo sloni, se je vrnila divjina.

Zato se obiskovalcu lahko zazdi, da je vstopil v prvinski raj. V utopijo. A tudi tu kljub močni zasedbi rangerjev divje živali ves čas ogrožajo divji lovci. Predvsem nosoroge in luskavce.

In tudi slone.      

V Južni Afriki je bil Boštjan Videmšek, fotografiral je Matjaž Krivic.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine