Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Pomen neke sodbe

Pravne in geopolitične implikacije odločitve Meddržavnega sodišča v Haagu so velikanske. Zelo pomembno je tudi, kdo je tožbo na ICJ sprožil.
Čeprav je govorica predsednice Joan Donoghue zvenela zmerno, je bilo sporočilo jasno – pravo je nad močjo in silo.

FOTO: Remko De Waal/Afp
Čeprav je govorica predsednice Joan Donoghue zvenela zmerno, je bilo sporočilo jasno – pravo je nad močjo in silo. FOTO: Remko De Waal/Afp
3. 2. 2024 | 05:00
9:50

V kolumni preberite:

Meddržavno sodišče v Haagu, vodilna svetovna pravosodna institucija, je pretekli petek objavilo svojo odločitev, da dejanja Izraela v Gazi »verjetno« lahko pomenijo genocid. Zaradi »resne nevarnosti, da se bodo katastrofalne humanitarne razmere še poslabšale, preden bo sodišče izdalo končno sodbo«, je odredilo več nujnih, začasnih ukrepov za zaščito palestinskega prebivalstva. ICJ ni odločil tistega, kar je za večino mednarodne javnosti, ki gleda sistematično ubijanje v Palestini, esencialno – to je prekinitev ognja oziroma premirje. To je bilo iluzorno pričakovati.

In vendar gre za odločitev, ki je ni mogoče ignorirati. Haaško sodišče je pritrdilo argumentom Južne Afrike in zavrglo razlage izraelske obrambe; od osmih predlaganih je sprejelo šest ukrepov uradne Pretorije. Država, ki je po grozotah holokavsta nastala zaradi zaščite judovskega ljudstva, je postala predmet verodostojnih trditev, da krši konvencijo o genocidu, ki je bila po drugi svetovni vojni sprejeta z namenom preprečevanja ponovitve genocidov, kakršen je bil judovski holokavst.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine