Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Podatkovna znanstvenica proti korporaciji

Portret Frances Haugen, ki se je v Facebooku zaposlila leta 2018 in pred dnevi razkrila informacije o globoko tveganih učinkih podatkovne industrije.
Nekdanja uslužbenka Facebooka ima prijavljenih več deset patentov. FOTO: Matt McClain/Reuters
Nekdanja uslužbenka Facebooka ima prijavljenih več deset patentov. FOTO: Matt McClain/Reuters
8. 10. 2021 | 20:00
7:15

V nadaljevanju preberite:


Če so podatki nafta 21. stoletja, je logičen sklep, da za podatkovna podjetja veljajo podobne zakonitosti kot za naftno industrijo. Kaj je ključni sodobni očitek naftni industriji? Vedela je, da kurjenje fosilnih goriv povzroča podnebne spremembe, globalno segrevanje ozračja, vendar je informacije o bistvenih stranskih učinkih fosilnega posla prikrivala.

Kaj je stranski produkt sedanje podatkovne industrije? Podatkovna industrija – korporacija Facebook – je velikanka podatkovne gospodarske panoge, zaveda se, da povzroča globoke, negativne družbene stranske učinke. Informacije o teh stranskih učinkih prikriva. Frances Haugen, podatkovna inženirka in znanstvenica, ki se je v korporaciji Facebook zaposlila leta 2018, je sklenila, da informacije o globoko tveganih učinkih podatkovne industrije razkrije.

Informacije o internih dognanjih korporacije Facebook je kot anonimna žvižgačica dostavila vplivnemu glasilu ameriške poslovne skupnosti Wall Street Journalu. Wall Street Journal je dosje imenoval Facebook files. V odmevni oddaji 60 minut ameriške tv-družbe CBS se je Frances Haugen razkrila. Potem pa je nastopila še pred senatnim odborom za trgovino, znanost in transport. Z obrazom, imenom in priimkom.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine