Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sobotna priloga

Odstop

Zakaj je odšel premierov svetovalec Roman Kirn.
Roman Kirn, bivši veleposlanik v Washingtonu, New Yorku, Haagu.<br />
FOTO:Jože Suhadolnik/Delo
Roman Kirn, bivši veleposlanik v Washingtonu, New Yorku, Haagu.<br /> FOTO:Jože Suhadolnik/Delo
30. 3. 2019 | 06:00
2:29
Odstop državnega sekretarja Romana Kirna, svetovalca za zunanjo politiko v kabinetu predsednika vlade, je pričakovan in presenetljiv hkrati. Pričakovan je od trenutka, ko je premier Marjan Šarec zavrnil nastop v evropskem parlamentu, in tega mu pač ni svetoval Kirn. Presenetljiv je zato, ker se vedno znova zgodi, da odide tisti, ki bi moral ostati.

Odkar je predsednik vlade odpovedal udeležbo na plenarnem zasedanju strasbourškega parlamenta, je bilo jasno, da takega nasveta ni dobil od bivšega veleposlanika, ki je bil več desetletij v službi diplomacije. Kirn preveč dobro ve, kaj pomeni sedeti za evropsko mizo, je preveč prepričan multilateralist, ki predobro razume, da države v mednarodnem okolju ne živijo same, da bi lahko bil avtor take kapitalne napake. Nasprotno, moral je biti strašno frustriran, vedel je, kako neskončno velik zdrs je uprizoril Šarec. Nato se je umaknil. V tem smislu njegova poteza ni nepričakovana.

Hkrati je presenetljivo, da ni odšel nekdo drug. Diplomati vedo, da je kontroverzno odločitev o neudeležbi premieru svetoval Igor Mally, državni sekretar in strokovnjak za evropske zadeve. Bil je že v prejšnjem, Cerarjevem kabinetu. V primerjavi z mirnim, preudarnim, nevsiljivim in venomer zadržanim Kirnom velja za močnejšega, nekateri komentirajo, da tudi bolj agresivnega.

Takega človeka, kot je Roman Kirn, je pravzaprav zelo škoda. Ve veliko, neštetokrat je preigral določene diplomatske situacije, bil je zraven pri preštevilnih ključnih postajah slovenske zunanje politike, razume, kako filigransko delo je to. V Šarčev kabinet je prišel po frustracijah Erjavčevega ministrovanja. Mislil je, da lahko kaj spremeni.

Slabi zunanjepolitični svetovalci – v kabinetih evropskih vlad so sive glave in izkušeni kadri v rangu veleposlanikov – so večna hiba tukajšnje politike. Redki so bili sposobni kakega spodobnega nasveta. Zato se Kirnov odstop kaže kot točka, ki zelo veliko pove o tej vladi. Predvsem to, da Šarčeve ekipe zunanja politika ne zanima; še več, ne razume položaja Slovenije v Evropski uniji in sploh tega, da je EU za vse nas dobesedno vitalnega pomena. ●

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine