Neomejen dostop | že od 9,99€
Ni pošteno, če vse pijače, ki vsebujejo alkohol, mečemo v isti koš. Iz poročanj o razširjenosti alkoholizma pogosto nastaja vtis, da je kljub številnim umetnim alkoholnim pijačam glavni krivec vino. Nekaj primerov: v televizijskih oddajah o alkoholizmu se kamera sprehaja po trgovskih policah z vini. Izraz vinjen za opite ljudi je krivičen.
Tak odnos do vinske trte in vina je v Sloveniji, vinorodni deželi s tisočletno vinsko tradicijo in bogato vinsko kulturo, težko razložljiv. Naša odgovornost do ljudi, ki vino uživajo, in vinogradnikov, ki ga pridelujejo, je, da jim »natočimo čistega vina«, čiste resnice, kolikor je danes razumemo. Vsako kakovostno vino je avtorski original s poreklom, kar zasluži dolžno spoštovanje.
Zelo se strinjam, da se moramo boriti za »trezno« Slovenijo. Ni pa potrebe, da smo – uživalci vina in abstinenti – vsak na svojem bregu. Da bi bili uspešni, je logičen skupni cilj: kakovostno vino in zmerno pitje.
Vinogradniško-vinarska panoga se zaveda, da mora uživati zaupanje javnosti. Na ravni držav je organizirana v okviru Mednarodne organizacije za trto in vino (OIV) s sedežem v Parizu. OIV je vplivna mednarodna znanstvena inštitucija, ki pripravlja pravilnike o pridelavi vina za zaščito kakovosti in zdravja vina ter porabnikov. Vse države sveta so dolžne v nacionalnih zakonodajah upoštevati zelo stroga merila, ki varujejo ugled vina in zdravje pivcev. Razveseljiv rezultat stroke, ki je povezana na OIV, je tudi zmanjšana vsebnost konzervansa žvepla v vinu v zadnjih tridesetih letih na približno polovico od zakonsko dovoljenega.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji