Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Ne bi si želel, da ima Viktor Orbán posnemovalce v Sloveniji

Jean-Claude Juncker, nekdanji predsednik evropske komisije, o viziji EU, premieru Janši, Orbánovi Madžarski, Angeli Merkel pa tudi o svojih največjih napakah.
Jean-Claude Juncker: Slovenija potrebuje EU, kot tudi EU potrebuje Slovenijo. Brez Slovenije EU ni popolna. FOTO: Christian Hartmann/Reuters
Jean-Claude Juncker: Slovenija potrebuje EU, kot tudi EU potrebuje Slovenijo. Brez Slovenije EU ni popolna. FOTO: Christian Hartmann/Reuters
31. 7. 2021 | 06:00
31. 7. 2021 | 09:02
25:15

V nadaljevanju preberite:


Jean-Claude Juncker je starosta evropske politike. Na bruseljskem odru je deloval že v začetku osemdesetih let. Velja za enega od glavnih arhitektov maastrichtske pogodbe (1991). Pred nekaj leti je zatrdil, da sta on in evro še zadnja dva preživela iz Maastrichta. Na čelu evropske komisije je bil v nemirnih letih 2014–2019, ko se je Unija spopadala z begunsko krizo, brexitom, razkolom z ZDA po prihodu Donalda Trumpa v Belo hišo.

Kot največji napaki iz petih let v bruseljski palači Berlaymont ocenjuje odločitev, da se ni vpletel v kampanjo pred britanskim referendumom, in prepozen odziv na afero LuxLeaks, ki je na začetku mandata razkrila, s kakšnimi davčnimi olajšavami so v njegovem času v velikem vojvodstvu vabili multinacionalke.

Juncker prihaja iz luksemburške krščansko-socialne ljudske stranke iz politične družine EPP. Skoraj dve desetletji je vodil luksemburško vlado, dolgo je bil tudi finančni minister. Ko je bil prvi vodja skupine z evrom, je bila pod njegovim vodstvom začrtana smer reševanja dolžniške krize po njenem izbruhu v Grčiji konec leta 2009.


Verjetno dobro poznate slovenskega premiera Janeza Janšo.


Poznam ga od prvega mandata.


Kako si razlagate njegov preobrat?


Tega si ne morem razložiti. Janša je bil odličen Evropejec v tem, da je veliko sodeloval pri odločitvah. Pozneje je nekoliko zdrsnil v smer Budimpešte. A ne izgubljam upanja, da se bo spet zavedal, da Slovenija – to kaže tudi program slovenskega predsedovanja – potrebuje EU, kot tudi EU potrebuje Slovenijo. Brez Slovenije EU ni popolna. V tem morajo biti stvari spet spravljene v red.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine