Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Mefistovi vajenci

Ruska vojska načrtno tepta vse, kar diha ukrajinsko kulturo: gledališča, opere, muzeje, knjižnice, galerije, šole. In z zgradbami ubija tudi umetnike.
Vojna nikoli ne more biti tema, ki se nas ne tiče, je nekoč dejal George Bernard Shaw, zato je molk o njej moralno nesprejemljivo dejanje. FOTO: Jure Eržen/delo
Vojna nikoli ne more biti tema, ki se nas ne tiče, je nekoč dejal George Bernard Shaw, zato je molk o njej moralno nesprejemljivo dejanje. FOTO: Jure Eržen/delo
15. 7. 2023 | 06:00
9:58

V nadaljevanju preberite:

Sergej Rahmaninov, eden zadnjih velikih glasbenih romantikov, je domovino zapustil že decembra 1917, takoj po oktobrski revoluciji, in se leto kasneje iz Skandinavije za vselej preselil v ZDA. Vse življenje je bil neusmiljen kritik sovjetske oblasti. V pismu New York Timesu leta 1931 je zapisal, da doslej še nikoli in nikjer ni bilo režima, odgovornega za tako strašna grozodejstva in zločine, kot so jih počeli boljševiki.

Le kaj bi napisal ob današnjem surovem znašanju Kremlja nad Ukrajino? Nekoč je nastopal v Kijevu, Harkovu in drugih mestih te velike države, toda malone vse dvorane, kjer je občinstvo nekoč kot uročeno poslušalo njegove klavirske mojstrovine, so danes porušene do tal. Ruska vojska načrtno tepta vse, kar diha ukrajinsko kulturo: gledališča, opere, muzeje, knjižnice, galerije, šole. In hkrati z zgradbami ubija tudi umetniške ustvarjalce. V Hersonu so lani, denimo, ustrelili dirigenta Jurija Kerpatenka, ker ni hotel sodelovati na propagandnem koncertu okupacijske vojske …

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine