Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Manjšinsko vprašanje je bilo »rešeno« takrat, ko so manjšine izginile

Raoul Pupo, profesor novejše zgodovine na tržaški univerzi, se zaveda, da lahko zgodovinopisna verodostojnost vodi v nevšečnosti.
Raoul Pupo 14.4.2023 Trst Italija [Raoul Pupo,zgodovinarji,Ljubljana,Slovenija) Foto Jože Suhadolnik
Raoul Pupo 14.4.2023 Trst Italija [Raoul Pupo,zgodovinarji,Ljubljana,Slovenija) Foto Jože Suhadolnik
27. 5. 2023 | 12:28
27. 5. 2023 | 12:28
36:18

V članku lahko preberete:

Raoul Pupo je letnik 1952. Tržaški zgodovinar in dolgoletni profesor novejše zgodovine ter zgodovine Julijske krajine na tržaški univerzi je bil v mlajših letih aktiven v vrstah krščanske demokracije. Je ploden pisec in zgovoren razlagalec, že deželni predsednik in znanstveni svetnik državnega inštituta za zgodovino osvobodilnega gibanja v Italiji. V osemdesetih letih je – slabega pol stoletja po tragičnih zapetljajih – dal pobudo za novo, predvsem pa drugačno zgodovinopisno preučevanje treh najbolj vnetih problemskih živcev zgornjejadranskega prostora: tržaškega vprašanja v ožješolskem pomenu besede, fojb in istrsko-dalmatinskega eksodusa. Sogovornik, ki za ceno nevšečnosti meri k zgodovinski objektivnosti, ob zavedanju, da je spominska nepristranskost nemogoča.

Tem se ne izogiba. Pred več kot dvema desetletjema je bil član slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije, ki je leta 2000 končala zelo tehtno in poglobljeno poročilo o slovensko-italijanskih odnosih v obdobju 1880–1956.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine