Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Kratka zgodovina slovenske tranzicije in kapitalizma

Lastniške spremembe v slovenskem gospodarstvu so se začele okrog leta 1990. Na dinamiko so močno vplivale svetovne in domače politične okoliščine.
Nosilci ekonomske in politične oblasti v Sloveniji morajo biti v pripravljenosti, da s svojimi ukrepi zavarujejo podjetja in družbo pred šoki iz nemirnega okolja. FOTO: Blaž Samec
Nosilci ekonomske in politične oblasti v Sloveniji morajo biti v pripravljenosti, da s svojimi ukrepi zavarujejo podjetja in družbo pred šoki iz nemirnega okolja. FOTO: Blaž Samec
Janez Prašnikar, Velimir Bole, Matjaž Koman
25. 5. 2024 | 05:00
26:44

V članku lahko preberete:

Je tranzicija iz socializma v kapitalizem končana? Mnogi menijo, da je. Prav tako je splošno prepričanje, da v prihodnosti ne bo razlik v razvojni paradigmi Slovenije v primerjavi z drugimi državami v Evropi in po svetu. Za nekatere (predvsem odločevalce v ekonomski politiki) to pomeni olajšanje, saj se lahko zgledujejo po razvitejših državah. Obenem je v Sloveniji tudi precej ljudi, ki imajo do tranzicije ambivalenten odnos. Pogosto ga utemeljujejo s tem, da so nekateri med tranzicijo neupravičeno obogateli, sami pa so ostali prikrajšani.

Pred leti, v nekdanji Jugoslaviji, je bilo med politologi (in filozofi) uveljavljeno stališče, da je samoupravni socializem proces, v katerem mora vsak človek pridobiti popolne informacije za sprejemanje odločitev. Ker to ni mogoče, tudi samoupravljanje ni mogoče. To stališče je bilo predmet polemične razprave. Kontroverzna je tudi trditev, da je kapitalizem uspešen sistem, ker spodbuja učinkovito gospodarstvo. Nekateri menijo, da je kapitalizem uspešen le, če je povezan z demokratičnimi političnimi procesi, saj se v njuni interakciji ustvarjajo razmere za napredek družbe.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine