Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Ko prenapeti navijači med tekmo proti Franciji vpijejo: Vrnite nam Mono Lizo

Federico Tenca Montini, sociolog in zgodovinar iz Vidma, se je zakopal v arhive na obeh straneh meje.
Te dni v Arhivu RS v okviru projekta Odprte meje (Open Borders), ki ga podpira Evropski raziskovalni svet, v Sloveniji pa ga izvaja ZRS Koper, raziskuje zgodovino studia Koper. FOTO: Leon Vidic
Te dni v Arhivu RS v okviru projekta Odprte meje (Open Borders), ki ga podpira Evropski raziskovalni svet, v Sloveniji pa ga izvaja ZRS Koper, raziskuje zgodovino studia Koper. FOTO: Leon Vidic
13. 4. 2024 | 05:00
25:42

V nadaljevanju lahko preberete:

S tezo Jugoslavija in tržaška kriza je Federico Tenca Montinileta 2018 doktoriral na univerzi v Teramu; disertacija je bila ocenjena kot odlična. Tržaška univerza je pred tem njegovo prijavo doktorske teze zavrnila. V diplomski nalogi se je leta 2010 ukvarjal s fojbami v italijanskem javnem diskurzu. Po diplomi se je kot pripravnik zaposlil na italijanskem veleposlaništvu v črnogorski Podgorici.

Tesno sodeluje z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper, je pogost predavatelj na ozemlju, nekoč imenovanem Jugoslavija. Knjiga o tržaškem vprašanju je pred slovenskim natisom izšla v italijanskem in hrvaškem jeziku. Tesno je povezan tudi s hrvaškim akademskim prostorom: somentor pri njegovi disertaciji je bil zagrebški zgodovinar Tvrtko Jakovina.

»Trenutno se ukvarjam z zgodovino televizijske mreže Koper/Capodistria. V okviru tega raziskujem odnose med slovenskimi furlanskimi pankerji v 80. letih prejšnjega stoletja. Eden od italijanskih akterjev tistega dogajanja mi je pred kratkim dejal: "Živeli smo v odročnem delu Italije, oddaljeni od glavnih družbenih in kulturnih tokov. Zraven pa je bila meja, onkraj katere so se dogajale zanimive stvari,"« pojasnjuje.

In doda: »No, vidite, nekaj podobnega je bilo z mano. Tako kot furlanski pankerji iz 80. let, ki so v Ljubljani odkrili zanimivo sceno, sem tudi sam kot mladostnik rad prehajal mejo. Sprva, kot vsi Furlani, predvsem po nakupih. Takoj ko sem dobil vozniško dovoljenje, pa sem začenjal pogosteje prihajati v Slovenijo. Nato sem se spoprijateljil s hrvaškimi študenti v Trstu. Sočasno, kot študent, sem se začel zanimati za usodo teh krajev. V italijanščini sem prebral knjige Jožeta Pirjevca o jugoslovanskih vojnah in problemu fojb. Nato sem se odločil, da bom študentsko izmenjavo v okviru programa Erasmus opravljal v Ljubljani. Kolegi z milanske univerze so se še dolgo norčevali iz mene, češ da sem se, Videmčan, med vsemi možnostmi odločil ravno za »sosednjo« Ljubljano …«

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine