Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Kamor koli po hribu pogledaš, lahko vidiš stare elanke

Pogovor s smučarsko učiteljico in borko za človekove pravice, ki iz Afganistana rešuje svoje varovanke in varovance.
FOTO: Jure Eržen/Delo
FOTO: Jure Eržen/Delo
28. 8. 2021 | 06:00
20:29

V nadaljevanju preberite:


33-letna Ana Tasič je študirala mednarodne odnose in človekove pravice. V zadnjih petih letih je bila v Afganistanu kar desetkrat. Kot smučarska vaditeljica je večinoma urila lokalna dekleta, sodelovala pa je tudi z najboljšima afganistanskima smučarjema, ko sta se pripravljala na olimpijske igre. Od ponovnega prihod talibov v Kabul zelo malo spi. Smučarske prijatelje poskuša rešiti iz brutalnega kaosa. In pri tem je izredno uspešna.
 

So vas dogodki v Afganistanu presenetili?


Vsi smo vedeli, da se bo po ameriškem odhodu nekaj zgodilo. A da se bo zgodilo tako hitro … To, da se je v nekaj dneh vse porušilo, me je presenetilo. Bil je velik šok za vse nas.


Kaj se trenutno dogaja z vašimi nekdanjimi smučarskimi varovankami in varovanci? So vsaj približno na varnem?


Nekaj smučarjev je z družinami že v Italiji. V nekaj dneh nam je na italijanska vojaška letala uspelo spravili okoli 60 ljudi. Med njimi sta tudi Ališa in Sadžad, najboljša afganistanska smučarja, ki sta se pripravljala za nastop na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu leta 2018. Trenutno sta v Rimu skupaj z ženama in otroki.

Reševalno-logistična akcija še vedno poteka. V zadnjih dneh sem spala le nekaj ur. Po deset ur na dan sem na telefonu – v posebni skupini na whatsappu. Sploh ne vem, kateri dan je danes.


Vam je – glede na kaos, ki vlada na kabulskem letališču – uspelo nemogoče?


To meji na čudež. Niti ne vem točno, kako nam je uspelo. Sestavila se je pisana skupina ljudi, ki je bila v zadnjih desetih letih kakor koli povezana z Afganistanom. Na kup smo dali vse stike in energijo ter se lotili reševanja. Ljudi smo najprej morali spraviti na letališče, na varen del letališča. To je bila najtežja in najbolj nevarna naloga. Kličejo me številni poznani in nepoznani Afganistanci.

{embed_foto}1013919{/embed_foto}


Kakšne so trenutne razmere v provinci Bamijan, kjer ste zadnja leta delovali kot smučarska učiteljica?


Ljudje, s katerimi sem v stiku, mi pravijo, da se čez dan skrivajo v planinah, nekateri pa se ponoči spustijo do svojih domov, ker se bojijo, da bi jih talibi ujeli. Ena od naših smučark, ki ji je uspelo priti v Italijo, je na robu živčnega zloma, ker so njeni starši življenjsko ogroženi, tam živijo tudi njeni trije mlajši bratje. Njena teta je minuli konec tedna v hribih rodila dvojčka. V šotoru. Slabo je, a verjetno bolje kot drugje. Tisti, ki so v hribih, bodo kmalu imeli težave s hrano, a so razmeroma varni, saj jih talibi visoko v gorah verjetno ne bodo lovili …

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine