Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Italija ima prihodnost le, če je močno integrirana v Evropo

Od sposobnosti Giorgie Meloni, da se upre vzgibom, ki obstajajo v njeni koaliciji, bo odvisno, kaj se bo zgodilo v prihodnjih mesecih v Italiji.
Walter Veltroni​, letnik 1955, italijanski pisatelj, filmski režiser, novinar in nekdanji politik. Politično kariero je začel kot član italijanske komunistične stranke in imel vodilno vlogo pri njeni transformaciji v socialdemokratsko stranko.

FOTO: Pierre Teyssot/AFP
Walter Veltroni​, letnik 1955, italijanski pisatelj, filmski režiser, novinar in nekdanji politik. Politično kariero je začel kot član italijanske komunistične stranke in imel vodilno vlogo pri njeni transformaciji v socialdemokratsko stranko. FOTO: Pierre Teyssot/AFP
Božo Cerar
12. 11. 2022 | 05:00
12. 11. 2022 | 19:55
16:46

V intervjuju preberite:

Dolga leta je bil eden najbolj prepoznavnih obrazov italijanske levice. Za Sobotno prilogo je spregovoril o vojni na evropskih tleh, solidarnosti z Ukrajino in tudi o tem, zakaj se je Italija tako močno nagnila v desno. Ko govori o Giorgii Meloni, dosledno uporablja moški spol, predsednik vlade, predsednik ministrskega sveta, kakor ona želi, da se jo naslavlja.

Živimo v času, ki ga mnogi označujejo za prelomnega, tako glede odnosov na globalni ravni kot glede prihodnosti Evrope oziroma EU. Večje spremembe so se zgodile tudi v Italiji. Kot pisatelj, filmski režiser in novinar ste pronicljiv opazovalec dogajanja in v času, ko ste bili politik in podpredsednik vlade, ste ga tudi sooblikovali. Danes poteka vse ostrejša tekma med velesilami, v prvi vrsti med ZDA, katerih moč in vpliv sta v upadanju, in vzpenjajočo se Kitajsko. Se lahko nadejamo, da bodo našle modus vivendi in bodo skupaj pristopile tudi k reševanju transnacionalnih groženj, kot so podnebne spremembe in pandemije?

Upati moramo, da se bo modus vivendi v imenu miru in soočanja z današnjimi izzivi vendarle našel ne le med Združenimi državami in Kitajsko, ampak tudi v okviru širokega sodelovanja v Organizaciji združenih narodov. Če to rečem danes, ko je vojna že dosegla meje Evropske unije, se zdi kot iluzija. In vendar moramo verjeti v možnost mednarodnega ravnovesja miru in diplomacije. Poleg tega ne bi bilo prvič, da se sredi dramatične krize porodi odločna volja za enotnost, mir in sanje o drugačni prihodnosti. Ne bi želel primerjati, a zamisel o evropski enotnosti se je porodila prav med odmevanjem bomb druge svetovne vojne. Mir v svetu niso samo sanje, ampak je nujnost.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine