Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Bodi moja voda

V Sloveniji nimamo nafte, nimamo rudnikov, imamo pa vodo. In vode ne smemo zakockati, je ob začetku zbiranja podpisov za referendum o vodi dejal Uroš Macerl.
Zemlja velja za modri planet, voda pokriva kar 74 odstotkov, a je od tega le 2,5 odstotka sladke vode, ki postaja vedno bolj dragocena. FOTO: Igor Modic/Delo
Zemlja velja za modri planet, voda pokriva kar 74 odstotkov, a je od tega le 2,5 odstotka sladke vode, ki postaja vedno bolj dragocena. FOTO: Igor Modic/Delo
15. 5. 2021 | 06:00
9:30

V nadaljevanju preberite:


Vse, kar spustimo v kanalizacijske sisteme, se nam prej ali slej vrne ‒ v kozarec, stavek iz dokumentarnega filma TVS Dva vodika, en kisik avtorice, arheologinje Maje Bahar, ki je junija 2017 doživel premiero na TVS. Dva tedna pred tem se je zgodila okoljska katastrofa na Vrhniki. Takrat smo se začeli množično zavedati, da čista pitna voda tudi pri nas ni nekaj samoumevnega.

Voda je popolna, je pred leti na teh straneh poetično zapisala Irena Štaudohar. V njej so molekule, iz katerih je nastalo vse življenje na Zemlji. Voda nima barve, je brez vonja in okusa. Minimalizem, s katerim se ne more meriti nič na planetu. Če jo natočimo v kozarec in opazujemo, se nam zdi enostavna in hkrati skrivnostna, kot kakšno umetniško delo. Veliki umi in poeti in preroki so o njej napisali čudovite stavke in pesmi. V eni kaplji vode najdemo vse skrivnosti vseh oceanov, kot je rekel Khalil Gibran.

Človeštvo bo v prihodnosti očitno živelo brez nafte, toda brez vode ne bo moglo, pravi Lučka Kajfež Bogataj. In tega se bolj kot mi, posamezniki, državljani in naše vlade, zavedajo multinacionalke in kupujejo zemljišča, da bi si zagotovile dostop do nje. Tako z nakupom zemljišč v drugih državah poskrbijo za nadzor nad vodnimi viri.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine