Včeraj so po podatkih sledilnika za covid-19 na območju Slovenije opravili veliko testov, 4402 po PCR-metodi in 37.830 hitrih antigenskih. Evidentirali so 740 novih okužb. Hospitaliziranih je 691 bolnikov, od tega 127 na intenzivni negi.
Umrlo je še pet obolelih s covidom-19. Sedemdnevno povprečje okuženih je sodeč po vladnih podatkih v ponedeljek znašalo 879 in je bilo višje kot dan pred tem.
Na dopoldanski vladni novinarski konferenci so sodelovali minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Janez Cigler Kralj, državni sekretar za področje izobraževanja in športa
Marjan Dolinšek in
Roman Brunšek, ravnatelj Osnovne šole Škofljica.
Izjave si lahko ogledate v videu:
Po besedah vladne govorke
Maje Bratuša je 14-dnevna incidenca trenutno 572,2. Med občinami so največ novih okužb odkrili v Ljubljani, 92, v Mariboru le 19, visoko število je bilo znova v Kopru, 39. V Celju so jih evidentirali 26, Žalcu 16 in Novem mestu 19.
Situacija v domovih se po oceni ministra umirja
Janez Cigler Kralj FOTO: Voranc Vogel/Delo
Minister Janez Cigler Kralj je predstavil vladno videnje situacije v slovenskih domovih starejših, kjer je covid-19 zahteval največ življenj. Do februarja je v domovih
umrlo 1933 oskrbovancev, okužbam se niso uspeli izogniti v nobenem izmed njih.
Minister je navedel spodbuden podatek, da so v zadnjem tednu v domovih evidentirali le 23 novih okužb, situacijo pa je kot spodbudno označil tudi v varstveno-delovnih centrih in zavodih za usposabljanje. 5. februarja je bilo v domovih 213 aktivnih okužb.
Januarja je bilo sicer v domovih 787 novih sprejemov, prostih je še 745 mest. Minister v februarju pričakuje, da se bodo lahko cepili tudi tisti stanovalci domov, ki so kasneje izrazili interes za cepljenje, in takoj tudi tisti stanovalci, ki so na novo prišli v dom.
Sodeč po ministrovih besedah se za cepljenje odloča tudi več zaposlenih v domovih kot v preteklosti, a »številke niso tako visoke, kot bi si želeli«. Z obema odmerkoma se je sicer po njegovih podatkih cepilo 2062 zaposlenih, s prvim pa 1221. Skupaj s tistimi, ki so že preboleli covid-19, naj bi sicer bilo po ministrovi oceni pred novimi okužbami varnih že približno 70 odstotkov zaposlenih.
Glede morebitnega tretjega vala v domovih napoveduje ponovno analizo in izmenjavo izkušenj. Bodisi z dopolnitvijo načrta bodisi z izobraževanjem zaposlenih. Dodatno pozornost bodo sodeč po njegovih besedah namenili tudi obvladovanju težav v duševnem zdravju, premagovanju osamljenosti. Nekateri prebolevniki po covidu-19 zaradi fizičnih in psihičnih posledic potrebujejo dodatno, dražjo oskrbo.
Znova je opozoril na dolgoletno prostorsko in kadrovsko stisko v domovih. Napovedal je 1280 novih mest za institucionalno varstvo starejših. Javni razpis je bil v tem tednu zaključen. Prišlo je 21 prijav, 18 popolnih. Za gradnjo je zagotovljenih 30 milijonov evrov, je dodal.
Državni sekretar prepričan, da se je šport približal »starim tirnicam«
Marjan Dolinšek FOTO: Mavric Pivk/Delo
Državni sekretar za področje izobraževanja in športa Marjan Dolinšek je predstavil sproščanje športnih dejavnosti tako za športnike kot za rekreativce, ki jih je prinesel zadnji vladni odlok. Med drugim lahko od danes tako na prostem kot v zaprtih prostorih telovadijo vse generacije, tudi v skupinah do deset in seveda ob konstantnem vzdrževanju ustrezne distance najmanj dva metra. Znova so dovoljeni tenis in badminton, skupinske vadbe ali plavanje.
Dovoljeni so brezkontaktni športi, razen ko gre za kategorizirane športnike in tekmovanja. Prisotnost gledalcev na tekmah še vedno ni dovoljena nikjer.
Zatrdil je, da je rekreacija v Sloveniji bistveno bolj sproščena kot v sosednjih državah. Prepričan je, da se je z včerajšnjim dnem šport znova približal »starim tirnicam«.
Vsi trenerji oziroma športni delavci se morajo od ponedeljka redno testirati, je še navedel. Testiranje je tedensko, negativni test je pogoj za vodenje tako tekmovalnih športnikov kot rekreativcev.
Znova vrvež v šolah, treba bo nadoknaditi zamujeno
Roman Brunšek FOTO: Blaž Samec/Delo
Ravnatelj Roman Brunšek
je povedal, da so včeraj osnovne šole po 120 dneh ponovno zaživele z vrvežem, ki je bil sicer bolj umirjen, nadzorovan. Učenci so imeli dovolj videokonferenc in šolanja na daljavo. Večina je na vrnitev komaj čakala, kar se je pokazalo tudi v bolj odgovornem ravnanju otrok.
Kar je učitelje najbolj motilo med poukom na daljavo, je bilo po Brunškovi oceni negotovo čakanje na vrnitev v šole. Kot je poudaril, so lahko slovenski ravnatelji ponosni na učiteljice in učitelje, na njihovo pripravljenost, samoiniciativo. Posebna zahvala velja tudi staršem, in sicer za potrpežljivost, pomoč in razumevanje.
Pri učencih prve triade, ki so že dva tedna v šoli, je pohvalil delo in pripravljenost nadoknaditi zamujeno. Glede priporočene distance pa je povedal, da imajo šole omejene prostorske kapacitete, učilnic ni mogoče širiti. Nekaj gneče bo ostalo. Zato je po njegovem mnenju pomembno, da starši v šole pošljejo le zdrave otroke. Tudi v primeru karanten v družinah naj starši otroke raje zadržijo doma.
Velika težava je razširjeni program v osnovnih šolah. Podaljšanega bivanja ne morejo realizirati.
Komu koncesije za domove za starejše?
Zaključil se je razpis za podelitev koncesij domovom za starejše. Izbranih je bilo 11 domov, ki bodo predvidoma zagotovili 1285 mest za starejše. Podjetje SeneCura se je na razpis prijavilo z lokacijami v Rušah, Šentjerneju in Mislinji, kjer bi zagotovili 450 mest. Družba DEOS pa bo predvidoma na dveh lokacijah zagotovila 262 postelj.
Strokovna komisija ministrstva je vse popolne ponudbe (programe) posredovala v mnenje Socialni zbornici Slovenije. Ta je dne 21. 12. 2020 izdala pozitivno mnenje za 15 ponudb (programov), dve mnenji s pridržkom in eno negativno mnenje. STA
Komentarji