Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Slovensko morje je pri dnu rekordno toplo

Trenutni pridneni morski vročinski val je daleč najmočnejši v obdobju od leta 2002, odkar izvajajo meritve temperature na morskem dnu.
Temperatura na dnu slovenskega morja je dosegla rekord. Kaj to pomeni za biotsko raznovrstnost, še ne vedo. FOTO: Matej Družnik/Delo
Temperatura na dnu slovenskega morja je dosegla rekord. Kaj to pomeni za biotsko raznovrstnost, še ne vedo. FOTO: Matej Družnik/Delo
14. 9. 2023 | 16:25
0:26

Temperature morja na dnu Tržaškega zaliva so dosegle rekordne vrednosti. Znanstveniki z Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo poročajo o alarmantnem pojavu, imenovanem »pridneni morski vročinski val«.

Podobno kot na kopnem se vročinski valovi pojavljajo tudi v morju. O vročinskem valu govorimo, kadar temperatura močno preseže tipično temperaturo za tisto obdobje. Poročila z Morske biološke postaje kažejo, da se je temperatura vode pri dnu Tržaškega zaliva (na globini 22 metrov) močno povečala, medtem ko so temperature na površini, čeprav višje od povprečja, bolj zmerno naraščale.

Izmerjene dnevne temperature kažejo, da smo trenutno priča vročinskemu valu II. do III. kategorije (od štirih), kar je primerljivo z izjemno vročimi poletji, kot smo ga, denimo, doživeli leta 2003. Vendar tokrat niso ogroženi ljudje in kopenski organizmi, temveč organizmi, ki prebivajo na dnu morja. Ti organizmi so pogosto pritrjeni in nimajo možnosti umika v bolj varna okolja.

image_alt
Branko Gregorčič: Živeti bomo morali z burnimi vremenskimi procesi

Temperatura na dnu morja. FOTO: NIB
Temperatura na dnu morja. FOTO: NIB

»Trenutni pridneni morski vročinski val je daleč najmočnejši v obdobju od leta 2002, odkar  na Morski biološki postaji Piran Nacionalnega inštituta za biologijo izvajamo kontinuirane meritve temperature na morskem dnu. Rekordna temperatura, ki je bila izmerjena, znaša kar 24,65 stopinje Celzija,« je povedal  dr. Martin Vodopivec, raziskovalec Morske biološke postaje Piran.

Temperatura na dnu morja skozi čas. FOTO: NIB
Temperatura na dnu morja skozi čas. FOTO: NIB

Dr. Borut Mavrič dodaja, da so »povišane pridnene temperature lahko zelo stresne za organizme, ki živijo na morskem dnu, saj se ti večinoma ne morejo umakniti v hladnejše vode. »Kakšne bodo posledice za ekosistem, zaenkrat še ne vemo. Predvsem takšni dogodki kažejo na potrebo po kontinuiranem monitoringu bentoških organizmov,« je opozoril.

Temperatura na gladini morja. FOTO: NIB
Temperatura na gladini morja. FOTO: NIB

Poročilo, ki so ga pripravili raziskovalci, kaže na nujnost ukrepov za zaščito morskega ekosistema pred podnebnimi spremembami. Znanstveniki pozivajo k nadaljnjemu spremljanju in raziskovanju tega izrednega pojava. Morski vročinski val v Tržaškem zalivu je opozorilni znak, da so podnebne spremembe resničnost, ki vpliva na naše okolje in življenje morskih prebivalcev.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine