Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Razkuževanje tudi zaradi ptičje gripe

Bolezen se je s Primorske razširila v Ljubljano. Sprehajalcem odsvetujejo zadrževanje na območjih, ki so lahko kontaminirana z iztrebki prostoživečih ptic.
Krmljenje je odsvetovano.
Krmljenje je odsvetovano.
Primož Hieng
11. 12. 2020 | 16:09
11. 12. 2020 | 16:10
5:16
Konec novembra je z Obale prišla novica o pojavu ptičje gripe, ki so jo zasledili pri poginulem labodu v Fiesi v občini Piran. Nato se je ta bolezen pojavila še pri enem labodu grbcu v Izoli, v teh dneh pa so jo zasledili pri poginulem labodu v Ljubljani.
Družine se je prijelo ime koseška mornarica. Fotografije: Primož Hieng
Družine se je prijelo ime koseška mornarica. Fotografije: Primož Hieng

Ljubljančani zadnje čase vse pogosteje zahajajo na Koseški bajer, kjer je občudovalce letos presenetil labodji par, ki se je pohvalil s kar šestimi mladiči. Pred dnevi pa je z roba priljubljenega bajerja prispela žalostna novica, ki jo je na svoji strani na facebooku objavil Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib: »Na gladini Koseškega bajerja je tik ob bregu poginul labod. Pristojne službe so že obveščene in bodo ptico varno prevzele iz vode. Obiskovalce bajerja prosimo, da se trupla ne dotikajo in da slednje preprečijo tudi radovednim psom.«
 

Nikar hraniti ptic


Labodja družina zdaj šteje sedem ptic. Pred tremi dnevi so v omenjenem parku zapisali novico, ki je podobna tistim, ki so jih konec novembra in v začetku decembra objavili na obali: »Sporočamo, da je bil poginuli labod na Koseškem bajerju pozitiven na visoko patogeno aviarno influenco (ptičjo gripo) podtipa H5N8. Skladno z navodili Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obiskovalce prosimo, naj ptic na Koseškem bajerju (pa tudi drugje) ne hranijo, saj se z združevanjem ptic povečuje možnost za širjenje bolezni med njimi.«

Na facebooku Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib so zapisali, da je virus HPAI H5N8 zelo nevaren za domačo perutnino in druge ptice: »Izloča se z izločki ptic (iztrebki, slina) ter perjem, zato ga lahko obiskovalci na svojih čevljih prenesejo k domači perutnini in drugim pticam v ujetništvu. Prav tako pa lahko ta virus k domači perutnini zanesejo tudi hišni ljubljenci, kot so psi in mačke, na tačkah in kožuhih. Psi morajo biti na kratkih povodcih.«


Ob teh informacijah še dodajajo: »Priporočljivo je, da se ljudje ne zadržujejo na območjih, ki so potencialno kontaminirana z iztrebki prostoživečih ptic, in da si v nasprotnem primeru razkužijo roke, obleko in čevlje, da ne bi virusa prinesli na gospodarstva s perutnino ali drugimi pticami.«

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je bolezen potrdila: »Gre za tretji primer aviarne influence letos pri prostoživečih pticah v Sloveniji.« Hkrati so minuli petek objavili začasni sklep o ukrepih zaradi aviarne influence pri prostoživečih pticah v Sloveniji, kjer v prvi točki še posebej navajajo: »Zaradi potrditve visoko patogene aviarne influence podtipa H5N8 pri prostoživečih pticah se celotno ozemlje Republike Slovenije opredeli kot območje z izrazitim tveganjem.«
 

Opozorilo lovcem


Po tem začasnem ukrepu naj bi domačo perutnino in ptice v ujetništvu zadrževali v zaprtih prostorih oziroma tako, da se prepreči stik s prostoživečimi pticami; zaradi dobrobiti se lahko vodni perutnini omogoči dostop do vode, vendar pa je treba preprečiti fizični stik s prostoživečimi pticami, predvsem vodnimi.


Ob tem pojavu ptičje gripe so ogrožene tudi druge ptice, na kar opozarjajo lovce: »Lov na race mlakarice je velik dejavnik tveganja za širjenje bolezni med prostoživečimi pticami in prenos na perutnino, zato lovcem priporočamo opustitev lova oziroma dosledno izvajanje biovarnostnih ukrepov. Veliko tveganje za prenos aviarne influence na domačo perutnino je tudi odvzemanje ptic iz narave.« 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine