Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Razno

Jedrska energija je stabilizator cen elektrike

Direktor Jeka o tem, kako bi Slovenija v rokih in po projektiranih cenah lahko dobila drugo jedrsko elektrarno.
Stanislav Rožman je prepričan, da je zgraditev druge jedrske elektrarne v Sloveniji povsem izvedljiva v sedmih letih. FOTO: Leon Vidic/Delo
Stanislav Rožman je prepričan, da je zgraditev druge jedrske elektrarne v Sloveniji povsem izvedljiva v sedmih letih. FOTO: Leon Vidic/Delo
6. 1. 2022 | 05:00
0:19

V nadaljevanju preberite:

Evropska taksonomija zelenih naložb jedrski industriji daje novo upanje, da bo vendarle priznana kot del rešitve za podnebno nevtralnost Evropske unije. Že nekaj slovenskih vlad je tej rešitvi naklonjenih, vprašanje pa je, kaj lahko spremenijo prihodnje volitve in kako izbrati ponudnika tehnologije, da projekt ne bo presegel rokov in cen.

Sedanja vlada odločno podpira gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem. Kaj bi pomenilo, če dobimo novo vlado, v kateri bodo prevladovali nasprotniki projekta?

Vse, kar se dogaja v energetskem sektorju – in tudi zadnja pobuda za vključitev jedrske energije in plina v taksonomijo – ni odvisno od dnevne politike in po moji oceni ne bo niti v prihodnje. To velja za evropski in hkrati za slovenski prostor. Slovenska politika se je do zdaj pozitivno opredelila do dolgoročne uporabe jedrske energije v Sloveniji, zato ni razloga, da ne bi bili optimisti, da bo ta smer ostala, ne glede na volilni rezultat. Sedanje razmere, pa to ni samo globalno segrevanje, ki je ključno za prihodnost, temveč tudi nenadzorovano divjanje cen električne energije na vseh trgih, so okoliščine, ki so Evropo prebudile iz sanj. V zavedanje prihaja tudi, da je treba biti neodvisen od takšnih in drugačnih geopolitičnih ciljev, da je treba imeti zanesljivo in ekonomsko dostopno preskrbo, ki zagotavlja razvoj tehnologij na evropskih tleh z visoko dodano vrednostjo. To je novo pozitivno in realno zavedanje ter zagotovilo, da se bo nadaljevalo po tej poti.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine