Luka Brezovec bo obeležil drugo obletnico vodenja NK Bravo. Osnovna vizija drugega ljubljanskega prvoligaša je razvoj igralcev.
Galerija
Luka Brezovec ima glede Brava jasno nogometno vizijo. Foto NK Bravo/Sportida
V prihodnjih dneh bo Luka Brezovec, pravnik in odvetnik, praznoval drugo obletnico na čelu Nogometnega kluba Bravo. V tem obdobju je najmlajši slovenski prvoligaš napredoval iz 2. v 1. SNL ter se na slovenskem klubskem zemljevidu utrdil kot eden od najstabilnejših in s prepoznavno filozofijo. Toda razpet je med tekmovalnostjo in svojim osnovnim poslanstvom, kot je vzgoja nogometašev.
Bravo je otrok častnega predsednika Darka Klariča, ki je še vedno močno vpleten v klubski ustroj in ima zadnjo besedo. Stopili ste v velike čevlje.
»V klub in na ta položaj sem prišel zato, da s svojim znanjem in izkušnjami pripomorem k njegovemu razvoju in ne da kaj spreminjam. S predsednikom se dopolnjujeva, o vseh stvareh se pogovoriva in odločitve so skupne. Bravo sicer deluje prek sistema kolegija, v katerem so direktorica povezane pravne osebe, športni direktor, sekretar in oba predsednika. To je peterica, ki obravnava vse pomembne strateške teme, pri čemer se Darko in jaz pri športno-strokovnih vprašanjih namenoma drživa ob strani. Ne posegava v suverenost strokovnega sveta, ki ga sestavljajo trenerji in sprejemajo odločitve.«
Kdaj potem ukrepata predsednika?
»Ko začne politika odstopati od začrtane strategije. Na primer, ko imamo v moštvu preveč starejših igralcev, takrat posredujeva.
V jesenskem delu sezone je bilo zaznati prav ta zasuk, o katerem ste govorili, prišlo je več tujcev, več starejših igralcev ...
Jesenska podoba je bila popolnoma zavestna odločitev, saj smo vedeli, da bomo ob vstopu v prvo ligo potrebovali vsaj pol leta privajanja. Kar je pomenilo, da se bo igralski kader dopolnjeval tudi v nasprotju z našo strategijo. Da smo vzpostavili neko ravnotežje in da smo dokazali, da lahko igramo v prvi ligi. Mislim, da smo to dosegli, z marsikaterim tekmecem smo bili enakovredni, a nismo odnesli dovolj točk, niti nismo daleč od sedmega mesta. Zdaj je prišel trenutek, ko bomo znova začeli izpostavljati našo filozofijo. V drugi del sezone gremo pomlajeni in z nižjo povprečno starostjo, kot je bila v prvem delu prvenstva.«
Naravnanost kluba je, da prodaja igralce, česar pa tekmovalna neuspešnost ne omogoča v želenih okvirih. Izziv je torej velik in pomenljiv. Kaj bo v ospredju, tekmovalnost in obstanek v 1. SNL ali vzgoja, morda oboje?
»Naj poudarim, nismo obremenjeni z obstankom. Da, pomemben je zato, da nam omogoča infrastrukturo za maksimalen razvoj naše nogometne šole in igralcev. Prednost sta torej šola in razvoj igralcev, a je res, da nam to lažje omogoča prva liga. To pa ne pomeni, da bomo zaradi tega na glavo obrnili našo filozofijo. Če bomo izpadli v 2. SNL, bomo našo zgodbo peljali naprej. Morda se bomo v 1. SNL vrnili že naslednjo sezono, čez dve ali tri. Na vsak način pa bomo naredili vse, da bomo ostali med najboljšimi.«
Olimpija hodi po robu in njena prihodnost je negotova. Je Bravo pripravljen prevzeti njeno vlogo v mestu oziroma jo sploh želi?
»Ne, nikakor. Naš cilj ni prevzeti ali nadomestiti Olimpijine vloge v mestu. Mi se z njo bolj ko ne dopolnjujemo. Nam obstoj Maribora in Olimpije res zelo ustreza in ne potrebujemo nikogar nadomeščati, saj imamo lastno pot, ki je edinstvena v slovenskem prostoru. So tudi podobni klubi, med njimi seveda ni Olimpije. Iz tega vidika vidim prednost v soobstoju, in ne, na primer, v prevzemanju njene vloge. Bravo je osredotočen na vzgojo in razvoj igralcev. Kam nas bo ta zgodba v prihodnosti pripeljala, koliko mladih in kakovostnih igralcev se da izobraziti, da bi z njimi lahko dosegli višje uvrstitve v prvi ligi, bomo videli. Olimpija ima povsem drugo pot, drugačen koncept, navijače. Mi smo do družin prijazen klub.«
Je Bravo lahko samozadosten?
»Vzdrževanje slovenskega nogometa in klubov je nekaj posebnega. Delujemo v okolju, v katerem tako rekoč ni omembe vrednih prihodkov, ki so v tujini največji, kot je prodaja televizijskih pravic in marketinške dejavnosti. Bolj ali manj smo odvisni od pokroviteljev, ki pa jih je v Sloveniji vse manj, ker je vse manj slovenskih lastnikov in jih podpiranje slovenskega športa ne zanima. Ena od možnosti za zaslužek je, da tekmuješ v evropskih pokalih, ampak to pomeni, da moraš biti med tremi najboljšimi v prvenstvu, kar je za naš klub težko dosegljiv cilj. Ostane nam le še prodaja igralcev. V prihodnosti si želimo doseči to raven, ko bomo s prodajo igralcev blizu samozadostnosti. Trenutno je naša realnost takšna, da smo odvisni od lastnih sredstev, ki jih zagotavlja Darko Klarič prek svojih podjetij. Drugih pokroviteljev je malo, razen mestne občine, ki nam pomaga prek svoje infrastrukture.«
Komentarji