Ljubljana – Na strokovnem posvetu
Zdravstvena polemika: Z znanjem za zdravje – organizirala ga je Akademija Finance v sodelovanju z Vzajemno zdravstveno zavarovalnico – je bilo slišati, da se nam ne piše nič dobrega, če ne bomo takoj začeli korenite zdravstvene reforme.
Govorniki so navajali težave, s katerimi se v zdravstvu srečujejo tako pacienti kot zdravstveni kader. Posvet je povsem naključno, a pomenljivo potekal prav na dan, ko so družinski zdravniki zaradi preobremenjenosti podajali odpovedi. V polemiki je bilo slišati tudi, da se bo zdravstvo kmalu sesedlo, ker je kritično bolno. Govorniki so opisali nekatere rešitve, a jih do zdaj zaradi neenotne politične volje ni bilo mogoče uresničiti.
Razpravljali pa so tudi o tem, kako bo nov zakon o upravljanju javnih zdravstvenih zavodov vplival na upravljanje celotnega sistema, o inovativnih e-rešitvah, ki jih uporabljajo Estonci, o učinkovitem sistemu e-receptov v Angliji, o vodenju in organizaciji slovenskih bolnišnic in o tem, kako sistemsko poskrbeti za izboljšanje položaja pacientov.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Rain Laane
predsednik upravnega odbora estonskega zavoda za zdravstveno zavarovanje
Slovenijo in še nekatere druge države si Estonci jemljemo za zgled. Spopadamo se s podobnimi izzivi. Pri nas za zdravstvo namenjamo zgolj 6,4 odstotka BDP, zato smo že kmalu ugotovili, da moramo delati učinkoviteje. Posegli smo po inovativnih informacijskih rešitvah: 97 odstotkov naših pacientov ima digitalno kartoteko, do katere lahko dostopajo sami ali zdravniki, ki jih za to pooblastijo. Državljani lahko v vsakem trenutku vidijo, kdo in kdaj je dostopal do njihovih podatkov, na portalu lahko zaklenejo določene osebne podatke. Kar 99 odstotkov receptov je predpisanih elektronsko, elektronsko že izdajajo sto odstotkov vseh računov.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Janez Šušteršič
ekonomist
Splošen dogovor v zdravstvu temelji na načelu centralnega planiranja vsake malenkosti. Dokler bo v zdravstvu tri milijarde evrov upravljal centralni načrt in samoupravna interesna skupnost, ne bo sprememb. Dokaz, da ta načrt ni učinkovit, so čakalne vrste, korupcija, birokratizacija, iskanje načinov za delo mimo sistema, neučinkovita alokacija virov ... Obstaja na tisoče zgodb o tem, kako sistem ni učinkovit, ena od banalnih je tudi ta, da pacienti lahko več ur čakajo ne nenujni prevoz iz bolnišnice. Potrebujemo oster program debirokratizacije zdravstva. Vodenje zdravstvene politike morajo prevzeti ljudje, ki tega sistema ne razumejo in v njem niso delali.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Igor Dovnik
zdravnik
Zavod za zdravstveno zavarovanje je zavod, ne zavarovalnica, ki tri milijarde evrov podeli s splošnim dogovorom. V njem se opredeli, koliko bodo ljudje bolni. Letos je sprejet tak plan, kot da gripe ne bo. V državo bi morali pripeljati evropsko zdravstvo, temelječo na solidarnosti pri dostopu do storitev in konkurenci ponudnikov zdravstvenih storitev in zavarovanj. Pacient bi moral postati osrednji deležnik sistema in imeti izbiro (zdravnika, metode zdravljenja, zavarovanja), zdravnik pa jasne pogoje dela. V sedanjem sistemu ni odgovornih za sistemske težave. Ker ni odgovornih, imam kot pacient občutek, da se državi zame »fučka«. Kot zdravnik sicer ostajam optimističen, v vlogi pacienta pa sem zaskrbljen.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Tina Bregant
zdravnica
Zdravstvo je kot Titanik: kapitan je pred usodnim trkom dobil opozorilo, a ga ni upošteval. Tudi v zdravstvu že dolgo opozarjamo, a ne slišijo. Zanj še vedno namenjamo premajhen del BDP. Ves čas govorijo, kako se število zdravnikov povečuje, v resnici pa jih je v primerjavi z evropskim povprečjem v Sloveniji še vedno premalo, če gledamo evropsko povprečje zdravnikov na primarni ravni, je stanje še slabše. Samo januarja je za potrdilo o dobrem imenu zaprosilo 62 zdravnikov. V petek naj bi sledile nove odpovedi družinskih zdravnikov. Kdo jih bo nadomestil? Čas je, da problem prepoznamo in ukrepamo. Kdaj reforma, če ne zdaj, ko je presežek v proračunu?Čakalne vrte imamo zgolj in samo zaradi neustreznega planiranja.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Marko Bitenc
kirurg
Vsi politiki nastopajo populistično. V govorih ustvarjajo iluzijo, da bodo ohranjali javno zdravstvo, v resnici pa se to sesuva. Kot predsednik skupščine zdravniške zbornice lahko povem, da smo že prejšnjo ministrico za zdravje natančno seznanili, kako si predstavljamo reformo, v kateri bi bilo najprej treba poskrbeti za pregledno financiranje. Zakon, ki so ga pozneje predlagali, je bil diametralno nasproten našim predlogom. Do sprememb bo lahko privedel le karizmatičen vodja z osebno avtoriteto in poznavanjem sistema. Tak, ki bo k iskanju rešitev privabil najboljše strokovnjake. Čakalne vrste imamo zgolj in samo zaradi neustreznega načrtovanja.
Komentarji