Katera živila nas bodo najbolj okrepila in kako je s hranljivostjo kuhanih,
vloženih, narezanih, zmešanih živil? Ali obstaja živilo, ki nas bo obranilo pred novim koronavirusom? Na vprašanja odgovarjata strokovnjaka s področij kemijskih znanosti in biotehnike.
Koristni dodatki: cink, bezeg in baker
Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, ki je svoje delo posvetil prehrani, je za
revijo Naravno & okusno povedal, da sta se kot koristna dodatka vsakodnevni prehrani proti drugim koronavirusom izkazala cink in bezeg. Največ cinka, kar 840 odstotkov priporočene dnevne vrednosti v 100 g, vsebujejo ostrige. Teh sicer ni mogoče najti na vsakem koraku, je pa cink v drugi hrani živalskega izvora, kot so morski sadeži, rdeče meso in sir. Je tudi v stročnicah, bučnih semenih in listnati zelenjavi, a se bolje absorbira, če ga uživamo v hrani živalskega izvora.
FOTO: Eta
Cink naj bi receptorjem, prek katerih virus vstopa v človeka, vstop preprečeval ter s tem zmanjšal možnost okužb; v primeru njegovega vdora v gostitelja pa naj bi preprečeval njegovo razmnoževanje po telesu. V paru s cinkom ugodno učinkuje baker, ki ga vsebuje na primer temna čokolada.
Dr. Leon Bedrač svetuje sezonsko naravno, nepredelano hrano lokalnega izvora. Če je raznolika in v primernih količinah, telesu zagotovimo dovolj hranil, obenem pa robusten imunski sistem za boj proti patogenim mikroorganizmom.
Vsak ima svojo superhrano
Izraz superhrana navadno povezujemo z živili z veliko vsebnostjo bioaktivnih snovi.
Rajko Vidrih, predstojnik katedre za tehnologijo rastlinskih živil in vino na biotehniški fakulteti v Ljubljani, pa ob tem opozarja, da je kljub njihovemu vnosu pomembno, da uživamo uravnoteženo prehrano.
FOTO: Adobe Stock
Zanj je superhrana tista, ki vsebuje veliko antioksidantov, prehranskih vlaknin in maščobnih kislin omega-3, ki naj jih enkrat tedensko uživamo v ribah, priporoča pa tudi prehransko dopolnilo, kot je ribje olje iz jeter polenovke. Poudarja tudi pomen antioksidantov pri preprečevanju rakavih obolenj; ječmena kot živila z veliko vsebnostjo vlaknin in mineralov, ki ugodno vpliva na prebavo in daje občutek sitosti; vsebnosti nitratov v soku rdeče pese, ki naj bi izboljšal športne rezulate za kar 10 odstotkov, ter probiotikov za protivnetno delovanje v zelnici.
Ste vedeli?
• Pri obdelavi hrane so vitamini, zlasti vitamin C, bolj občutljivi od fenolnih kislin in mineralov. Ti se namreč bolje ohranijo.
• Namesto da vodo, ki ostane po kuhanju zelenjave, zavržete, jo porabite za juho. V njej je namreč veliko mineralov.
• Kadar pripravljate marmelado, sadju po rezanju in mešanju dodajte vitamin C. To bo vplivalo na njeno barvo in končno vsebnost vitamina C.
FOTO: Eta
7 idej za zdrav in okusen jesenski jedilnik
Ker pozimi ne bo na voljo toliko raznolike sezonske hrane, okrepimo svoj organizem na zalogo.
Nutricistka Mojca Cepuš je za
Naravno & okusno pripravila pisan tedenski jedilnik, ki vam bo olajšal prehod v zimski čas. Raznobarvnost živil je namreč znak, da so v njih bioaktivne snovi, zlasti antioksidanti.
Jedilnik si oglejte
tukaj. Če želite biti z najbljšim, kar ponuja narava, preskrbljeni tudi čez zimo, v
Naturetini spletni trgovini naročite ozimnico, ki vam jo brezplačno dostavijo na dom.
Naj bosta jesen in zima pisani in zdravi!