Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zdravje

Enojajčna dvojčka različnih spolov

V Avstraliji sta se pred leti rodila deklica in deček, ki sta nastala iz enega jajčeca, oplojenega z dvema semenčicama. Gre šele za drugi znani primer polidentičnih dvojčkov.
Fotografija je simbolična. Foto Shutterstock
Fotografija je simbolična. Foto Shutterstock
S. S.
28. 2. 2019 | 10:25
28. 2. 2019 | 12:58
2:22
Deček in deklica iz Brisbana, stara štiri leta, sta dvojčka. In to zelo posebna dvojčka, gre namreč za šele drugi znani par tako imenovanih polidentičnih dvojčkov. To so izjemno redki primeri, takšni zarodki večinoma ne preživijo.

Nicholas Fisk, vodja ekipe zdravnikov, ki je skrbela za mamo in dvojčka leta 2014, je nenavaden primer odkril med rutinskim pregledom. Tokrat so prvič odkrili polidentična dvojčka že med samo nosečnostjo.

Takrat 28-letna mamica je zanosila po naravni poti. »Pri ultrazvoku pri šestih tednih je bilo videti enotno placento in kazalo je, da pričakuje identična dvojčka. A pri ultrazvoku pri 14 tednih sta bila razvidna deček in deklica, kar pa za identična dvojčka ni možno,« je za BBC povedal Fisk.

Enojajčni dvojčki, kot pove že ime, se razvijejo iz enega jajčeca, ki ga je oplodila ena semenčica, po oploditvi pa se jajčece razdeli na dva dela in v dva otročiča. Takšni dvojčki so vedno enakega spola, z enakimi geni in enakega videza. Pri dvojajčnih pa gre za razvoj dveh jajčec, vsako je oplojeno z različno semenčico in tako sta lahko otroka različnih spolov.

V tem posebnem primeru pa gre za dvojčka, razvita iz jajčeca, ki sta ga istočasno oplodili dve semenčici, nato se je jajčece razdelilo na enak način kot pri enojajčnih dvojčkih. V večini celic imamo po 46 kromosomov, ki jih podedujemo od staršev, 23 od očeta in 23 od matere. V tem primeru pa se pojavijo tri kopije kromosomov – en kopija po mami in dve po očetu, kar ne sovpada s pravili življenja in takšni zarodki večinoma ne preživijo.

Prvi takšen nenavaden primer dvojčkov so prepoznali v ZDA leta 2007. Fisk je za BBC dejal, da so pregledali številne svetovne študije in genetske podatke, a drugih primerov niso našli.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine