V zimskem času smo ljudje bolj podvrženi prehladu in medtem ko obstaja okoli 200 virusov, ki ga povzročajo, obstaja tudi skoraj toliko načinov, kako se lahko borimo proti njemu oziroma okrepimo naš imunski sistem. Nekateri posegajo po pomarančnem soku, drugi po cinku, tretji piščančji juhi in še bi lahko naštevali. Pa obstajajo dokazi, da vsi ti domači pripravki sploh delujejo?
Ko virus vstopi v naše telo, se sooči z dvema obrambnima mehanizmoma. Prirojeni imunski sistem poskuša izločiti celice, ki napadajo naše telo, medtem ko prilagojen sistem usmerja posebne patogene, s katerimi je telo v preteklosti že imelo stik in iz novih ustvari spominske celice, da jih telo lahko izloči, če se spet pojavijo. Zato na primer norice dobimo le enkrat, medtem ko običajen prehlad, ki s prehajanjem iz osebe na osebo spreminja svojo pojavno obliko in tako zmede naše spominske celice, lahko doživimo precej bolj pogosto.
FOTO: Shutterstock
Znano je, da življenjske navade in prehrana vplivata na moč našega imunskega sistema. Le ta je oslabljen, kadar imamo pomanjkanje vitaminov in mineralov. »Če vam manjka bistvenih hranil, kot so vitamini, cink ali železo, bo dodajanje tega k prehrani učinkovito, če pa že sedaj jeste uravnoteženo prehrano, imunski sistem ne bo deloval bolj učinkovito, če boste dodajali hranila,« pravi
Charles Bangham, vodja oddelka za nalezljive bolezni na Imperial College London.
Študije ugotavljajo, da prehranski dodatki lahko vplivajo na prehlad. Večina študij se sicer osredotoča na dodatke, namesto na hrano, saj nobena študija ne raziskuje ali domač pripravek, kot je piščančja juha, učinkuje. Eno od domačih zdravil, ki lahko pomaga pri prehladu, je česen, ljudje pa ob prehladu radi posegajo predvsem po vitaminu C. Nekatere raziskave ugotavljajo, da vitamin C lahko pomaga, vendar manj kot si ljudje mislijo.
V pomarančnem soku premalo vitamina C za boj proti virusom
Pomarančni sok je prav tako manj koristen pri prehladu kot mogoče meni večina ljudi. To je zato, ker ne vsebuje dovolj velikega odmerka vitamina C, da bi imel enak učinek kot prehransko dopolnilo, pravi raziskovalka javnega zdravja na univerzi v Helsinkih
Harri Hemilä. Kozarec svežega pomarančnega soka vsebuje okoli 72 mg vitamina C, pravijo podatki ameriškega ministrstva za kmetijstvo, kar je več kot priporočljiv dnevni minimum 40 mg, vendar še vedno precej manj kot pri prehranskih dodatkih.
FOTO: Getty Images/istockphoto
Raziskava, ki je preučevala vpliv cinka na prehlad, je pokazala, da lahko bolezensko stanje skrajša za tretjino in za polovico zmanjša pojav kašlja. Študija je zaključila, da lahko 80 mg cinka v prvih 24 urah po pojavu prvih simptomov pomaga pri zdravljenju prehlada.
Znanstveniki pogosto trdijo, da se vitamini in minerali v telo najbolje vnašajo preko hrane in ne toliko preko prehranskih dodatkov, obenem pa poudarjajo, da se preko dodatkov v telo lažje vnese večjo količino določenega vitamina.
Komentarji