Proti
Mednarodni vesoljski postaji (ISS) so poleteli ruska kozmonavta
Anatolij Ivanišin in
Ivan Vagner ter Nasin astronavt
Chris Cassidy. Polet je po izstrelitvi potekal normalno, do postaje so potovali okoli šest ur.
Ruska vesoljska agencija Roskozmos je ob
nekoliko spremenjenih protokolih, denimo, potekala je brez prisotnosti publike, brez težav izpeljala izstrelitev sojuza tudi v času epidemije koronavirusa.
Astronavti so karanten vajeni. Obvezna je dvotedenska pred poletom, ki so jo uvedli že v času programa Apollo, ko so nekateri astronavti hudo zboleli med poletom. Tudi zdaj se občasno pojavijo zdravstvene težave, relativno pogosta je potovalna slabost, ki pa k sreči kmalu mine.
Med karanteno se lahko astronavti in kozmonavti srečajo le z osebami, ki so jih pregledali zdravniki. V tem času potekajo še zadnje priprave na pregled, privoščijo si tudi potreben počitek, s svojimi bližnjimi pa komunicirajo prek sodobnih videopovezav, ki smo se jih v teh dneh dodobra navadili tudi navadni smrtniki.
Na postaji je trojico nekaj ur po izstrelitvi sprejela trenutna ekipa: Nasina astronavta
Jessica Meir in
Andrew Morgan ter kozmonavt
Oleg Skripočka, ki jih pot na trdna tla čaka 17. aprila.
Skripočka in Meirova sta na postaji preživela pol leta, Morgan pa osem mesecev. Ob povratku bodo deležni običajnih zdravstvenih pregledov in postopkov, da se njihova telesa privadijo težnosti. Bodo pa morali spoštovati pravila socialne distance, razkuževanja, nošenja mask in drugih ukrepov, sprejetih za zajezitev širjenja virusa sars-cov-2.
Vrnili se bodo torej v svet, ki je zaradi pandemije precej drugačen od sveta, ki so ga zapustili pred meseci. Zanimivo bo spremljati, kakšen bo, ko se bodo oktobra vrnili astronavti, ki so poleteli danes.
Astronavti na ISS zdaj letijo z ruskimi sojuzi. FOTO: Roskozmos/Reuters
Za Cassidyja in Ivanišina je to tretji polet, za Vagnerja pa prvi. Ruska kozmonavta bi sicer morala po prvotnih načrtih poleteti na postajo šele oktobra letos. Kot rezervi sta bila vpoklicana na aprilski polet, ker si je član prvotne ekipe kozmonavt
Nikolaj Tihonov poškodoval oko, zato so ga zamenjali, zamenjali pa so tudi
Andreja Babkina. Takšne menjave niso nenavadne in na polet ne vplivajo, saj so vsi enako izurjeni.
Njihovo bivanje bo, vsaj tako kaže zdaj, zgodovinsko, saj bo trojica na postaji sprejela novo kapsulo za prevoz astronavtov. Sredi ali proti koncu maja bosta na ISS po načrtih z novim
Spacexovim dragonom pripotovala astronavta
Bob Behnken in
Doug Hurley.
Komentarji