Medtem ko se evropska in ameriška vesoljska agencija pripravljata na februarsko izstrelitev nove sonde, ki bo poletela proti Soncu in tam prvič obiskala oba pola***, je solarna sonda Parker, izstreljena poleti leta 2018, včeraj presegla lastni rekord in se naši zvezdi približala na 18,6 milijona kilometrov. Pred tem se je Soncu trikrat približala na razdaljo okoli 24 milijonov kilometrov. S štirimi znanstvenimi instrumenti je včeraj preverila do zdaj še nikoli obiskano soseščino in bo, kot upajo znanstveniki, razkrila nove skrivnosti sončevega vetra in atmosfere.
Začetek odprave: 12. avgusta 2018
Načrtovana dolžina odprave: 6 let in 321 dni
Teža sonde: 685 kg
Predvidena končna hitrost: 700.000 km/h
Predvidena najmanjša razdalja od Sonca: 6,2 milijona km
V začetku lanskega decembra so pri ameriški vesoljski agenciji predstavili prve ugotovitve tehnološko izredno zahtevne odprave. Podatki so pokazali, da ima sončev veter dve glavni komponenti – hitro in počasno. Hitri veter v atmosferi potuje z okoli 700 kilometri na sekundo in izvira iz velikih koronalnih lukenj, izvor počasnega vetra, ki potuje z manj kot 500 kilometri na sekundo, pa je v manjših koronalnih luknjah okoli sončevega ekvatorja. To so manjše strukture, ki jih je odkrila sonda Parker.
Sonda je zaznala, da ob Soncu obstaja območje brez prahu. Delce prahu so instrumenti zaznavali na poti do Sonca, gre za zadnje ostanke asteroidov in kometov, ki so zašli preblizu Sonca, potem ko so izhlapeli, pa so za njimi ostali le prašni delci. Na razdalji okoli 11 milijonov kilometrov od Sonca je tega prahu čedalje manj. Povsem brez prahu naj bi bilo območje, od Sonca oddaljeno manj kot štiri milijone kilometrov. Tam se prah tako segreje, da se razblini v plin. Območje bo lahko sonda natančno proučevala, ko bo v zadnjem obletu le šest milijonov kilometrov nad površjem.
Pred Parkerjevo sondo je rekordno značko Soncu najbližjega človeškega plovila od aprila 1976 držala nemško ameriška sonda Helios 2. Soncu se je približalo na 43,4 milijona kilometrov.
Ekstremne razmere so bile zahteven izziv za snovalce plovila, še posebej toplotni ščit. Sestavljen je iz več plasti zelo lahke karbonske pene, ki ima še plast bele barve, da bo odbijal čim več svetlobe. Za ščitom je na varnem večina znanstvenih instrumentov, kamere so nameščene ob strani plovila, saj bi jih neposreden pogled v Sonce scvrl. Sonda deluje na sončno energijo – načrtovanemu jedrskemu pogonu so se odpovedali zaradi kleščenja stroškov – in brez zaščite bi se solarni paneli pregreli. Ob vsakem bližnjem srečanju se bodo tako umaknili za karbonski ščit, le delček bo izpostavljen močnim žarkom, dodatno jih hladijo z razmeroma preprostim sistemom.
Sonda je dobila ime po fiziku Eugenu Parkerju, ki je opisal skrivnostno sončevo korono, ki je bistveno bolj vroča kot površje. To je prva sonda, ki so jo pri Nasi poimenovali po živem človeku.
Skupno bo sonda 24-krat obkrožila Sonce. Da se mu približuje, izkorišča gravitacijsko pomoč Venere, pri tem pa dobiva veliko hitrost. Leta 2024, ko se bo bližal konec odprave, se bo Soncu približala na le 6,16 milijona kilometrov. Za primerjavo, Merkur je na najbližji točki od Sonca oddaljen 58 milijonov kilometrov. Takrat bo letela s hitrostjo okoli 700.000 kilometrov na uro.
***
Novi solarni orbiter bo prvič fotografiral severni in južni tečaj. Znanstveniki računajo, da bo orbiter razkril podrobnosti o Sončevem vetru, morda pa tudi skrivnost o Sončevem ciklu. Že leta 1843 je nemški astronom Samuel Heinrich Schwabe odkril, da se sončeve pege, kjer se ustvarja močno magnetno polje, pojavljajo v ponavljajočem se ciklu. Gre za okoli 11 let trajajoč in izmenjujoč se cikel Sončevega maksimuma, ko je na površju zelo aktivno in turbulentno, in minimuma, ko pe praktično ni in je površje zelo mirno. Znanstveniki še ne vedo, zakaj je obdobje dolgo okoli 11 let in zakaj so nekateri maksimumi močnejši od drugih.
Opazovanje magnetnega polja na tečajih bi morda lahko podalo odgovor. Orbiter se bo površju približal na razdaljo 41 milijonov kilometrov. S posnetki z večje razdalje bo orbiter ponudil komplementarne podatke ugotovitvam Parkerjeve sonde.
Komentarji