Ena od mnogih škodljivih posledic tehnologije frackinga so izpusti metana v ozračje.
Galerija
Fracking oziroma pridobivanje nafte in plina z vbrizgavanjem tekočine pod velikim tlakom vpliva na 26 področij antroposfere. Foto Shutterstock
V nadaljevanju preberite:
Dr. Qingmin Meng, profesor na fakulteti za geoznanosti na državni univerzi Mississippija, je v enem od svojih člankov, objavljenem konec leta 2016 v reviji Science of the Total Environment, poudaril, da so okoljske posledice frackinga veliko širše in daljnosežnejše, kot kažejo zgodnejše študije.
Tudi Robert W. Howarth, profesor ekologije in biologije okolja na univerzi Cornell, je avgusta 2019 v reviji Biogeosciences, eni od publikacij Evropskega geofizikalnega združenja, objavil prispevek o tem, da je plin iz skrilavca verjetno glavni razlog za povečanje količine metana v globalnem ozračju v zadnjem času. Howarth poudarja, da to tezo potrjujejo kemični »prstni odtisi« metana v atmosferi.
V nasprotju z izpusti CO2 se globalni podnebni sistem hitreje odziva na spremembe v količini metana. To pomeni, da bi imelo morebitno zmanjšanje izpustov metana hitrejši in večji učinek. Howarth je prepričan, da je zmanjšanje emisij metana najhitrejši način za doseganje ciljev ZN za upočasnitev globalnega segrevanja.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji